Кабмін схвалив законопроєкт про чергове підвищення акцизів на тютюнові вироби. Це призведе до нового стрибка цін у роздробі. Лише за рахунок акцизу сигарети можуть подорожчати у 1,26 рази. Тобто, з, приміром, 80 грн до майже 101 грн. Паління дедалі стає ознакою великих статків.
Про схвалення документа повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук. Буде підвищено ставки акцизного податку на тютюн і промислові замінники тютюну.
Водночас, підкреслюється, для тютюновмісних виробів для електричного нагріву (наприклад, т.зв. «айкоси») ставки будуть зменшені. Тож не виключається їх здешевлення.
Крім того, зазначив Мельничук, валютою для вимірювання ставки після ухвалення документа у Верховній Раді стане євро. Мета цього, за його словами, полягає у бажанні уникнути «впливу інфляції на підвищення ставок акцизного податку». Дивне формулювання, але «що маємо».
Скільки грошей отримає Україна за рахунок курців? За наведеними Кабміном розрахунками, нові акцизні ставки принесуть держбюджету 2025 року близько 621 млн грн. Надалі ж ця сума збільшуватиметься. Так:
- у 2026 році очікується вже 5 млрд грн;
- у 2027-му – 9,379 млрд грн;
- у 2028-му – 13 853 млрд грн.
Як виростуть ставки? За опублікованою нардепом від Голосу Ярославом Железняком порівняльною таблицей до документа, у разі, якщо законопроєкт підтримають у ВР, ставка акцизу на цигарки з фільтром може зрости до 90 євро (близько 3 805 грн за актуальним курсом НБУ) за 1 000 одиниць. Зараз вона становить майже 3 020 грн.
За дослідженням Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), на сьогодні 30% українців вживають тютюнові або нікотинові вироби, серед них 43% чоловіків та 20% жінок. При тому, що рівень куріння в Україні залишається стабільним, є тенденція до зростання курців серед жіночого населення.
Хоча зростання акцизу б’є по гаманцю пересічних українців, більшість підтримують антитютюнові заходи. Переважно рекламного характеру. Про зростання цін не питали.
Дослідження показало, що щоденно курять сигарети 24,5% українців, з них 36% чоловіків та 15% жінок. Серед щоденних споживачів 79% курять сигарети промислового виробництва. Тютюнові вироби для електричного нагрівання вживають 18%, а електронними сигаретами послуговуються 14%.
Дослідження КМІС виявило, що ТВЕН та електронні сигарети більш поширені серед молодих респондентів: 37% молоді віком 18-29 років вживають тютюнові вироби для електричного нагрівання, 36% – електронні сигарети.
Жінки частіше аніж чоловіки вживають тютюнові вироби для електричного нагрівання (27% проти 13%) та електронні сигарети (25% проти 11%).
Дослідники також виявили, що хоча відсоток курців за 5 років фактично не змінився, однак є тенденція до зростання споживання тютюнових та нікотинових виробів серед жінок. Так, у 2019 році 9,8% українок вживали тютюн та нікотин, на сьогодні цей відсоток виріс до 14,8%. Серед молодих жінок віком 18 – 29 років ця цифра вдвічі вища – 28,4 %. Тобто на сьогодні фактично кожна третя дівчина є залежною від нікотину.
Абсолютна більшість респондентів підтримують заборону реклами брендів електронних пристроїв для куріння та електронних сигарет – 79 % та заборону видимого розміщення пачок тютюнових виробів у місцях торгівлі – 77 %.
67% опитаних підтримують заборону ароматизованих тютюнових виробів, 65 % виступили за підвищення податків для зменшення цінової доступності тютюнових виробів для дітей
Запровадження стандартизованої упаковки підтримали 61% опитаних.