Автор Ігор Заіковатий 12:36 Конфлікти, Новини

«Тіньові» покупці та «непрозорі» придбання: як на Вінниччині через Prozorro купують на «підставних осіб»

Під час повномасштабного вторгнення увага суспільства переважно прикута до подій на фронті, термінам постачання Україні зброї та проблем переселенців. Певною мірою за кадром залишаються «тилові» справи. Проте справжню хвилю обурення викликав аукціон з продажу земельної ділянки на горі Лисківка у селі Буша Ямпільської громади. Через  свою «сакральність» для Вінниччини розголос набув такого резонансу. Проте це далеко не єдиний випадок «дивних подій», коли на торгах виграють «учора зареєстровані фірми»…

Буша та видобуток вапняку

Спочатку стисло нагадаємо про Бушу. Ділянку під кар’єр придбала київська фірма «Сі-Еволюшн», яку зареєстровали із статутним капіталом 1000 гривень у лютому 2024 року, за місяць до торгів. Під час організованою Української енергетичною біржою аукціону «Спеціальний дозвіл на видобуток надр родовища «Бушанське» переможною стала ставка у понад 2,6 млн гривень. Переможець отримав право відкрити кар’єр для видобутку двох видів вапняку, трепелу та кременистої крейди.

Історико-культурний заповідник «Буша» межує з місцем, де планують розпочати видобуток. Крім того, територія майбутнього кар’єру межуватиме з геологічною пам’яткою державного значення «Гайдамацький яр». Місцева громада дізналась про аукціон лише після його проведення, а торги відбулись без громадських обговорень.

Наразі у прагненні повернення до законної процедури місцевих мешканців підтримують міська та обласна влада.

Але цікаво інше. Керівницею і власницею «Сі-Еволюшн» є Наталія Гибелинда. На неї також зареєстрований ФОП. І як фізична особа-підприємниця вона співпрацювала з молдавською компанією «TELIUS-C.C.C. S.R.L.». З порталу importgenius.com відомо, що Гибелинда за один день, у серпні 2023-го, продала молдовській фірмі двигуни, генератори, обладнання для просіювання, промивання, сортування ґрунту, підіймачі.

Фірму «TELIUS-C.C.C. S.R.L.» заснував та очолює Сергій Кисельов, весь бізнес якого зосереджений у рідному місті Бельці. Це ресторан-боулінг, мережі доставки у сфері громадського харчування, готельне господарство. «Співпраця» з фірмою киянки Наталії дозволить розвинути ще й будівельний бізнес. Можна лише припустити, що саме молдовському бізнесменові вигідно добувати вапняк поблизу кордону, а участь «учора зареєстрованої фірми» є номінальною.

Щодо гори Лисківки, відомою своєю історією та обрядами, та інших місцин Буші, то з Молдови вони не здаються настільки цікавими. 

Браїлів і чергова спроба

Наприкінці січня 2024-го відбувся аукціон із продажу єдиного майнового комплексу ДП «Браїлівський сокоморсовий завод». У торгах взяла участь лише підприємиця Руслана Матущак зі ставкою у 400 000 грн. Ця ставка і стала переможною.

Передбачалось, що новий власник погашатиме 2-мільйонні борги держпідприємства перед державою та іншими кредиторами. Проте незабаром підприємиця відмовилась вносити кошти за 23 зареєстровані одиниці нерухомого майна. Тож тепер у Регіональному відділенні ФДМ у Вінницькій і Хмельницькій областях мають знову виставляти лот. Ймовірно, ті, кого цікавить нерухомість у центрі Браїлова, планують зменшення не ставки, а «додаткових зобов’язань», а саме боргів. 

Про Руслану Матущак з Могилівки Гніванської міської громади відомо, як про уповноважену особу ТОВ «Цар м’яса», зареєстрованого у жовтні 2023-го (про торги оголосили у грудні), і ФОП, що спеціалізуються на оптовій торгівлі.  

Могилів-Подільський і нова бізнесвумен

У самісінькому центрі Могилева-Подільського АТ КБ «Приватбанк» на початку квітня продало через аукціон І поверх нежитлової будівлі магазину загальною площею 356,46 кв.м.

Перемогла на торгах підприємиця Галина Стасенко із ціною у 5,4 млн грн. За даними Youcontrol, людина з такими ПІБ, яка зареєстрована у селі Джурин.

Вона зареєструвала ФОП у 2013 році, але наразі діяльність припинено. Хоча у самому місті нібито знають жінку з таким іменем, нібито вона раніше працювала у кафе, а потім у магазині.

Звідки мільйони? Питання риторичне. Мабуть, скоріше це має хвилювати банк.

Вапнярка та будинок побуту

Не менш цікавий аукціон провела Томашпільска селищна рада. Вона продала нежитлову будівлю, а саме будинок побуту, площею 272,4 м2 у селищі Вапнярка, за 820 тисяч. Стартова ціна – 814,5 тис. грн.

Єдиним учасником торгів був ФОП Ляшенко Роман Олександрович. В електронних базах підприємець з такими ПІБ є. Тільки з анульованим свідоцтвом платника ПДВ ще у 2001-му.

Знову ж таки ситуація не однозначна. І знову жодних зрозумілих думок щодо походження капіталу та намірів.

Схоже, поки українці більше переймаються війною, «тіньові покупці» та «непрозорі» придбання через Prozorro стають досить популярним явищем.

Visited 217 times, 1 visit(s) today
Close Search Window