Автор Олег Верлан 20:28 Конфлікти, Новини

Держава через аукціон продала родовище у Буші на Вінниччині: місцеві жителі хочуть відміни продажу

Державним підприємством геології та надр було виставлено на аукціон 13,1 га земельної ділянки поблизу села Буша Вінницької області. Родовище Бушанське, яке містить фосфатовмісні вапняки, крейду, ще багато корисних копалин, придбала фірма «Сі Еволюшен». Місцевих мешканців обурило те, що землю продавали без вивчення думки людей, адже поруч заповідна зона. Саме незгода з позицією держави спонукала бушан 1 квітня вийти на мітинг та підтримати звернення до Вінницької ОВА, Могилів-Подільської РВА та Ямпільської міськради.

Зазначимо, ділянку купили  2,6 млн.грн. На сьогоднішній день аукціон на стадії підписання. На цих землях зареєстроване громадське пасовище. Територіально ділянка розташована в кількостах метрах від найближчих будівель, водойм. Від Національного заповідника «Буша» в межах 1 км. Поруч стародавнє козацьке кладовище, геологічний заказник «Гайдамацький Яр», річки Мурафа та Бушанка, джерела питної води…

«Минулої середи березня громада нашого села, Бушанського старостинського округу, отримала інформацією про те, що 26 березня відбувся аукціон з продажу через електронний майданчик Родовища Бушанське, розташоване на території с. Буша Ямпільської територіальної громади. Територіально – це гора Лисківка. На аукціоні фірмі «СІ-ЕВОЛЮШН» продали 13,1 га цього родовища», – повідомила «Укрінформу» комунікаційниця ініціативної групи мешканців с. Буша Ганна Гронська.

Фото з відкритих джерел

За її словами, на зборах громади директорка Державного історико-культурного заповідника «Буша» Ірина Захарчук наголосила, що зовсім поруч з майбутнім кар’єром знаходиться територія Державного історико-культурного заповідника «Буша», який займає 7 га земель історико-культурного призначення. Також на території заповідника розташовано сім музеїв. Серед них – три пам’ятки національного значення. А саме, «Оборонна фортеця з підземними ходами V-XVII ст.», «Музей археології (поселення трипільської культури IV-III тис. до н.е.)» та єдиний у Європі унікальний «Скельний храм з рельєфним зображенням V-XVII ст.».

«Вважаємо, що Державна служба геології та надр України під час виставлення на аукціон Родовища Бушанського для видобування корисних копалин (промислова розробка родовищ) поміж сіл Буша, Дорошівка та Слобода Бушанська грубо порушила ряд законів України, Кодексу про надра, тому що виставлення цієї території на аукціон відбулося без громадського обговорення, зокрема, щодо впливу на довкілля видобування корисних копалин саме в цьому місці», – йдеться у протоколі зборів, витяг з якого надано Укрінформу.

Жителі Буші вважають, що розробка копалин призведе до непоправної шкоди для всієї екосистеми місцевості, яка є не тільки важливою природною, рекреаційною, але й прадавньою історико-культурною пам’яткою.

До речі, ТОВ «СІ-ЕВОЛЮШН», яка, як передбачається, планує займатися розробкою надр на родовищі, заснована 19 лютого 2024 року, її статутний капітал становить 1000 грн. ЇЇ адресою вказане приватне помешкання у м. Київ. Власник і директорка компанії – громадянка України Наталія Гибелинда.

Кореспондентці «Укрінформу» Н. Гибелинда підтвердила, що є директоркою ТОВ «СІ ЕВОЛЮШН», але відмовилась коментувати, чи відомо їй про розташування Родовища Бушанське поблизу історико-культурних пам’яток і про негативне ставлення місцевого населення до розробки корисних копалин на цій території.

«Я поки що нічого цього не знаю. Я тільки придбала і придбала через систему Рrozorro. Тому надсилайте ці питання їм, а не мені», – відповіла власниця компанії на запитання, коли розпочнеться розробка родовища.

У пресслужбі Вінницької обласної прокуратури Укрінформу повідомили, що опрацьовують інформацію, поширену в інтернеті, щодо законності продажу через аукціон спецдозволу на користування надрами родовища «Бушанське» у районі заповідника «Буша» на території Ямпільської міської громади.

«Наразі встановлюються підстави для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань», – зазначили в прокуратурі.

Visited 206 times, 1 visit(s) today
Close Search Window