На третій рік повномасштабного вторгнення загарбників з країни «404», коли усі українці демонструють єдність у боротьбі з ворогом, на Вінниччині пробують відродити так звані опортуністські* течії. Минулого року колишній сільський голова, а нині очільник БО «БФ «Гранів» і ГО «Спілка ГСМРПСП «Весна», Віктор Боднюк, у соцмережах заявив, що добиватиметься «автономії» села Гранів, фактично нехтуючи вітчизняним законодавством і рішеннями уряду від 2020 року. У принципі, правову оцінку заявам Віктора Максимовича мали б дати відповідні органи. Оскільки в СБУ «не помітили» відцентрових рухів, мабуть, через пошуки диверсантів і держзрадників, ми вирішили привернути увагу суспільства до дій політика.
Під егідою уряду
Трохи нагадаємо законодавчу базу. Якщо 2015 року Верховна Рада ухвалила закон про добровільне об’єднання громад, то у грудні 2019-го – за часів нинішнього президента Володимира Зеленського, умови були змінені – об’єднання відбулось відповідно до перспективних планів формування територій громад за принципами спроможності.
Ба більше, саме уряд з подачі облдержадміністрацій формував громади. А відповідний закон, прийнятий у квітні 2020 року, значно розширив повноваження Кабінету Міністрів у сфері децентралізації. Зокрема, уряду було надано повноваження визначати адміністративні центри та затверджувати території громад на основі прийнятих ним перспективних планів.
На підставі цієї правової бази (що діє і досі), 2020 року були обрані голови громад і депутатські корпуси.
На посаду голови Краснопільської громади балотувався і колишній голова Гранівської сільради В. Боднюк. Поступившись К. Романенко, він намагався в адміністративних судах оскаржити результати по окремим дільницям. І «програв». Тож визнав опонентку переможницею перегонів. І визнав існування «об’єднаної» громади.
Мітинг попри заборону
Проте вже у квітні 2024 року Боднюк зібрав людей з Гранова та сусідніх сіл на так званий мітинг, який висвітлювався лояльними до місцевого політика журналістами.
Звісно людей не попередили, що будь-які протестні акції під час воєнного стану заборонені.
Віктор Боднюк почав розповідати селянам, що добиватиметься «автономії» і від’єднання від Краснопільської громади через незгоду з діями керівництва. Місцевий політик говорив про свою незгоду з витрачанням бюджетних коштів, переконував, що гранівчан та жителів деяких сусідніх населених пунктів «щемлять».
Не секрет, що у Гранові частина людей, які орендують у нього сільгосптехніку, підтримують Боднюка, інші селяни – постраждали від утисків з його боку, але не готові до відкритого протистояння, хоча й називають чоловіка «місцевим князьком»…
Серед іншого Боднюк займається підприємницькою діяльністю. Фермерське господарство «Боднюк» записане на його дружину, й за даними 2020 року, офіційно проходить як збиткове. Разом з тим, за словами гранівчан, підприємство активно працює та володіє найбільшим автопарком спеціальної сільгосптехніки, придбаної в кредит.
Так от, правовий механізм створення такого «Гранівського автономного «князівства», скорочено ГАК, відсутній. Але саме Боднюк був організатором несанкціонованого мітингу, що апріорі заборонено під час воєнного стану. Тобто порушив закон.
Ego sum lex
Донедавна Віктор Максимович переконував, що «я є закон», адже має зв’язки. Фразу Ego sum lex, до речі, приписують Людовіку XIV, французькому королю. Тож це статусно…
Його син – Максим Боднюк очолював Гайсинський відділ поліції. Після одного зі скандалів його понизили в посаді з переводом в Іллінці. Минулого року репутація Боднюка-молодшого зіпсувалась ще більше. Він змушений був подати рапорт на звільнення з поліції після оприлюднення інформації щодо його «надмірних залицянь» до колеги по роботі.
Фактично Боднюка-старшого лишили фундаменту для погроз усім, кого вважає причетним до негараздів. Політичні ігри очільника благодійного фонду лише розколюють суспільство, а також створюють підґрунтя для дестабілізації мікроклімату у громаді. Зокрема й через заяви про «високі податки» у громаді. Бо з одного боку розмір визначений державою, а з іншого – подібні звинувачення скоріше є спробою відвести увагу від родинного бізнесу.
З біографії Віктора Боднюка можна пригадати низку скандалів і кримінальних проваджень, де він є фігурантом. Це і побиття рибалок біля ставка, це і жорстоке поводження з тваринами, коли він на очах дітей вбивав собак, це і маніпуляції із земельними ділянками на користь родинного бізнесу. Тому людина кровно зацікавлена у введенні людей в оману «казками» про «автономію» і «краще життя» під «ГАКом». Втім, такий опортунізм у цьому випадку можна порівняти зі шахрайством.
Для довідки:
Опортуніст — це особа, яка готова використовувати будь-яку можливість для досягнення власної вигоди, часто ігноруючи моральні норми.