Автор 18:48 Новини, Партнери

Історія тріумфу «Щедрика»: у Вінниці пройде унікальна історична виставка «Прийшли, заспівали, перемогли»

У вівторок, 19 березня, об 11.00 у фойє головного корпусу Донецького національного університету ім. Стуса відбудеться відкриття мандрівної освітньої виставки «Прийшли, заспівали, перемогли!», присвяченої історії світових гастролей Української Республіканської Капели та міжнародного тріумфу «Щедрика» Миколи Леонтовича.

Ця унікальна виставка — авторський проєкт дослідниці історії культурної дипломатії України Тіни Пересунько, що реалізується за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні у десяти університетах України упродовж 2024 року.

Проєкт спрямований на популяризацію в українському освітньому середовищі історії культурної дипломатії Української Народної Республіки та інтернаціоналізації найвідомішої української пісні в світі — «Щедрика» Миколи Леонтовича.

— Виставка розповідає захопливу історію того, як українська пісня «Щедрик» стала одним із найвідоміших у світі символів Різдва, а українська ластівочка із щедрівки, підкоривши європейський і американський континенти, перетворилась на колядку дзвоників Carol of the Bells, — ділиться Тіна Пересунько. — Окрім того, історія «Щедрика» — це історія культурного спротиву України російській імперській політиці, свідчення успіху української культурної дипломатії, адже упродовж 1919-1924 років шедевр Миколи Леонтовича став не лише хітом світових гастролей хору Олександра Кошиця, а й голосом Української Народної Республіки в світі під час боротьби нашої держави за міжнародне визнання і незалежність від росії.

На стендах виставки «Прийшли, заспівали, перемогли» буде представлено близько сотні унікальних документів та фотографій з історії світових гастролей хору Олександра Кошиця. Зокрема, матеріали із фондів українських, чеських, канадських та американських архівів і бібліотек. Деякі з них публікуються вперше.

Також на стендах виставки будуть QR-коди із записами музичних хітів Української Республіканської Капели, що підкорили у 1919-1924 роках понад 200 сцен 17 країн Європи та Америки. Тож охочі зможуть почути найраніші записи колядки Carol of the Bells 1940-х років та ознайомитися із маловідомими свідченнями презентації «Щедрика» на Бродвеї у Нью-Йорку в мюзиклі «Пісня Полум’я» 1925 року (один із композиторів – Джордж Гершвін) та в однойменному американському фільмі 1930 року.

У вівторок на відкритті виставки авторка проєкту Тіна Пересунько представить та передасть до фондів бібліотеки Донецького національного університету ім. Стуса примірники своєї нової книжки «Щедрик. Відома пісня з невідомою історією», опублікованої на грант Посольства США в Україні для безкоштовного поширення в українських університетах.

В урочистому відкритті виставки братимуть участь: ректор Донецького національного університету імені В. Стуса Ілля Хаджинов, начальник відділу молодіжної політики Вінницької міської ради Юлія Мончак та доцент кафедри міжнародних відносин і зовнішньої політики Ірина Богінська

А після урочистого відкриття відбудеться авторська екскурсія Тіни Пересунько, наукової співробітниці Інституту української археографії та джерелознавства ім. Грушевського Національної академії наук України, дослідниці історії «Щедрика» та культурної дипломатії України, засновниці Інституту Леонтовича, авторки книжок «Світовий тріумф “Щедрика” – 100 років культурної дипломатії України», «Культурна дипломатія Симона Петлюри: “Щедрик” проти “русского міра”. Місія капели Олександра Кошиця (1919–1924)».

Виставковий проєкт «Прийшли, заспівали, перемогли» у фойє головного корпусу Донецького національного університету ім. Стуса триватиме упродовж тижня.

А у неділю, 24 березня, виставку «Прийшли, заспівали, перемогли» можна буде побачити у фойє Вінницького театру ім. Садовського перед головною мистецькою та історичною подією у Вінниці — унікальним концертом-реконструкцією «Прилетіла ластівочка».

На концерті, що розпочнеться у неділю о 16.00 вперше на Вінниччині, на батьківщині «Щедрика», буде відтворено легендарний прем’єрний  концерт Українського Національного Хору під орудою Олександра Кошиця 5 жовтня 1922 року у Карнегі-хол у Нью-Йорку, під час якого «Щедрик» вперше прозвучав у США.

Visited 29 times, 1 visit(s) today
Close Search Window