Автор Ігор Заіковатий 10:34 Конфлікти, Новини, Приватна думка

Жодна інстанція не реагує на самовільне будівництво у Вінниці, а силовики навіть не відповідають на запити адвоката

З минулого року мешканці будинків по вулиці Будівельників у Вінниці намагаються привернути увагу до проблеми, яка «виникла» на сусідській ділянці, де зводять житло для десятків сімей. Містяни б’ють на сполох, адже розуміють неминучі наслідки. Проте жодна з контролюючих інстанцій не спромоглась вплинути на ситуацію. Ба більше, силовики всіляко ігнорують її. Про це каже вінницький адвокат Михайло Кравчук.  

Зазначимо, на вулиці Будівельників, що на Старому місті, маєток для сім’ї «реконструюють» у багатоквартирний будинок. Сусіди переконані, що таким чином закладається екологічна міна уповільненої дії.

На жаль, у Вінниці стає вже «правилом» ситуація, коли власники маєтків, користуючись «лояльністю» законодавства, переробляють свою нерухомість під хостели чи багатоквартирні будинки. Зиск є очевидним. Коли велика власна оселя не потрібна, вона може стати засобом для заробітку. Однак, під час таких «трансформацій» житла зазвичай не враховуються інші чинники – від наявної потужності трансформаторної підстанції до обсягів вигрібної ями, які можуть фізично не задовільнити всіх нових мешканців «малосімейки». Попередньо, після «реконструкції» будинок №9 має бути розрахований на 24 родини замість однієї.

«Мешканці навколишніх будинків вкрай стурбовані будівництвом на сусідній ділянці та перетворенням звичайної оселі на «хостел», адже ані електромережі, ані підстанція, ані вигрібна яма не розраховані на таке додаткове навантаження, – розповідає адвокат адвокатського об’єднання «АК Якименко та партнери» Михайло Кравчук. – Також людей обурює ігнорування цієї проблеми як владою, так і силових структур. Всі розуміють, що у країні триває повномасштабна війна, гинуть люди, вінничани волонтерять, аби допомогти військовим і переселенцям, а у цей же час деякі просто користуються ситуацією, нехтуючи законами».

– Ви з минулого року представляєте інтереси мешканців вулиці Будівельників, які занепокоєні таким небезпечним «сусідством». Те, що добудови незаконні, підтверджено?

– Звісно. Відомості від Департаменту архітектурно-будівельного контролю, датовані 19 вересня 2023 року, підтверджують, що немає документів, які дають право на виконання будівельних робіт та введення об’єкта в експлуатацію за адресою м. Вінниця, вул. Будівельників, 9.

Зазначене самовільне будівництво грубо порушує вимоги Державних будівельних норм (ДБН), містобудування та санітарні норми. Воно може призвести до серйозних наслідків, зокрема екологічних, адже за парканом ставок, річка.

– Заяву про порушення подано, її мали зареєструвати, перевірити факти та визначити чи є підстави для відкриття кримінального провадження…

– Згідно ч.1 ст. 214 КПК України, слідчий зобов’язаний невідкладно, не пізніше 24 годин після подання заяви про злочин, внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та перевірити обставини. Проте ця норма закону ігнорується.

Принаймні, моєму клієнту до цих пір не надали витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань та не повідомилось про початок досудового розслідування. Хоча мали це зробити, повторюсь, протягом 24 годин.

– Ви звертались за роз’ясненнями до вінницької поліції?

– Спочатку подавалось повідомлення про порушення до Департаменту архітектурно-будівельного контролю Вінницької міської ради, КП «Вінницяоблводоканал», АТ «Вінницяобленерго», міської ради, оскільки це їх компетенції. Проте вони повідомили, що не можуть провести перевірку оскільки введено воєнний стан.

10 жовтня минулого було здійснено повідомлення про злочин у поліцію, оскільки вбачається злочин за ст.197-1 КК України – самовільне будівництво.

Довго очікував реакції правоохоронців та 30 листопада надіслав до відділу поліції адвокатській запит, щоб з’ясувати результати розслідування. Досі не відповіли. Поскаржився начальнику відділу, адже у такій бездіяльності вбачаю перешкоджання адвокатській діяльності службовою особою відділу поліції № 1 Вінницького районного управління поліції.

Навіть нагадав, що відповідно до ч. 1 ст. 397 Кримінального кодексу України, вчинення в будь-якій формі перешкод до здійснення правомірної діяльності захисника чи представника особи по наданню правової допомоги або порушення встановлених законом гарантій їх діяльності та професійної таємниці. Передбачено і покарання. Я просив провести службове розслідування відносно посадової особи, яка гальмує буквально все – від розгляду заяви про вчинення кримінального правопорушення до відповіді на запит.

– Нещодавно на Вінниччині змінився керівний склад поліції та прокуратури. Можливо, це вплине на пришвидшення реакції?

– Наразі я не можу сказати, що відчутний рух. До Вінницької обласної прокуратури зі скаргою щодо бездіяльності у внесенні відомостей до ЄРДР за заявою про вчинення злочину я звертався 7 листопада. Оскільки відповіді не отримав, то тепер відповідну скаргу подав до Офісу генпрокурора.

– Чи вбачаєте ви певну корупційну складову у цій «справі». Якщо синхронно силові структури не тільки затуляють очі, а й ігнорують запити, то можна припустити, що зацікавлені у затягуванні?..

– Не можу нікого звинувачувати без відповідної доказової бази. Хоча, відверто зазначу, здивований позицією працівників правоохоронних органів, які відверто порушують закон. Мотиви мені не відомі. Те, про що ви кажете, може бути хіба що припущенням.

– Подібна ситуація з «переоблаштуванням» приватного будинка у хостел є розповсюдженою практикою? Можливо, вам відомо про схожі випадки?

– Для економії деякі забудовники беруть дозвіл на будівництво приватного будинку чи п’ятиповерхівки. Проте будують 10-поверхівки, а в подальшому «узаконюють» та «сірими» схемами вводять в експлуатацію. Це несе великий економічний зиск для забудовника, проте одночасно і ризик для інвесторів, які вкладають кошти в будівництво, не перевіряючи дозвільну документації, та такий будинок можуть не ввести в експлуатацію або суд зобов’яже його знести. Схожі випадки були у Львові та Києві, де суд зобов’язав знести багатоповерхівку та наразі ці самовільні забудови простоюють, а люди, які вклали кошти, виходять з плакатами, звинувачуючи ДАБІ, а не забудовника.

– З початком повно масштабної війни ціна на нерухомість у Вінниці зросла через збільшення попиту. Не вважаєте, що ігнорування правоохоронцями порушень сприятиме розвитку різноманітних схем на ринку житла?

– Вважаю, що істотно сприятиме, та населення Вінниці втрачатиме довіру до правоохоронців, називаючи їх «кришою» забудовника. Обмануті інвестори через втрачені кошти, місцеві мешканці через порушення ДБН в подальшому будуть закидувати скаргами поліцію.

– Якщо і в ОГП «спустять на гальмах» скаргу, куди плануєте звертатися?

– Оскільки змінився керівний склад поліції – думаю повторно подати скарги, запити. Та звертатись до Ради Адвокатів Вінницької області, щоб скласти протоколи та притягнути до адміністративної відповідальності начальника відділу поліції, куди подавав адвокатські запити.

Visited 185 times, 1 visit(s) today
Close Search Window