Вісім депутатів з Вінниччини сьогодні, 22 липня, підтримали законопроєкт №12414, який, по суті, нівелює незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), підпорядковуючи їхню діяльність Офісу генпрокурора.
У Верховній Раді навели результати поіменного голосування.
Серед обранців чи уродженців Вінниччини за законопроєкт проголосували Анатолій Драбовський, Максим Пашковський, Аліна Загорулько («Слуга народу»), Олег Мейдич (ВО “Батьківщина), Лариса Білозір, Микола Кучер, Геннадій Вацак (Депутатська група “Довіра”), Петро Юрчишин (Депутатська група “За майбутнє”).
Деякі обранці, наприклад, Ірина Борзова («Слуга народу»), Олександра Усітнова («Голос») були відсутні на засіданні.
Нагадаємо, у понеділок СБУ і ОГП провели десятки обшуків у приміщеннях НАБУ і САП. Потім про підозру у держзраді було оголошено окремим детективам, а нардеп від забороненої ОПЗД Федір Христенко, що перед початком війни виїхав до Варшави, ймовірно, є російським резидентом і курував деяких детективів. У НАБУ і САП почали заявляти про тиск і порушення, які вбивають незалежність органів, адже слідчі отримали доступ до секретної інформації детективів. Зокрема на впливових високопосадовців. А вже у середу у Раді заслухали законопроєкт і проголосували. За свідченням депутату від «Голосу» Я.Железняка, президентом документ вже підписано.
Законопроєкт передбачає, що Генеральний прокурор:
- отримає право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
- зможе отримати доступ до всіх справ НАБУ або надати такий доступ іншому прокурору;
- матиме право закривати розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність і підписувати підозри високопосадовцям;
- зможе передавати справи НАБУ іншим правоохоронним органам.
Також керівник САП втратить право входити до групи прокурорів — це вирішуватиме лише Генпрокурор.
У НАБУ заявили, що ці зміни фактично знищують незалежність антикорупційних органів, які з 2015 року будувалися за підтримки міжнародних партнерів. Саме 10 років тому для підписання асоціації з ЄС була вимога появи цих незалежних поява органів. Європейський Союз наразі не збирається порушувати питання щодо призупинення фінансової допомоги Україні через дії української влади щодо НАБУ та САП. Про це заявив речник Єврокомісії Гійом Мерсьє. Не на часі.