До Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України додали традицію приготування каші «Зозулі». Споживання такої страви розповсюджене на території сучасної Вінницької області, поруч з обласним центром.
Про це повідомляє пресслужба МКІП.
Зокрема, традиція приготування каші є у селах Дашківці, Зарванці, Якушинці, Лисянка, Широка Гребля.
Кашу готують з пшона, маку, масла, молока, цукру, солі та яєць. Саме походження назви каші, ніжної та солодкуватої на смак, з чорними вкрапленнями маку дійсно дещо нагадує рябеньку пташку зозулю. Страву довго томлять в печі, щоб досягти того самого, незвичайного смаку.
Традиція приготування каші передається від покоління до покоління. Як правило у родинах, від старшої жінки до молодшої. Останнім часом знання про приготування кашу передаються й чоловікам.
Етапи приготування каші:
- в окремих посудинах на 8-10 годин замочуємо в холодній воді пшоно та мак;
- зливаємо воду з пшона, заливаємо холодним молоком і помішуючи варимо в печі, духовій шафі або на плиті до пів готовності (крупа має збільшуватися в об’ємі вдвічі). Піч має бути напалена дровами так, щоб від їх горіння перестав іти дим. Жар залишається в печі. В духовій шафі температура має становити 180-200 градусів, якщо готуємо на плиті, то вогонь маленький;
- додаємо яйця, збиті з цукром, зціджений мак та 100 г масла. Перемішуємо і варимо ще 25-30 хвилин;
- додаємо ще 100 г масла, дрібку солі, перемішуємо, накриваємо кришкою і готуємо ще 30 хвилин. Якщо готуємо в печі, то закриваємо її. Каша має мліти.
Каша подається до столу гарячою. Навколо збирається вся родина.