Сьогодні, 18 грудня, у Вінниці відкривають доволі незвичну виставку. Вона присвячена не виключно артефактам, які знайдені у місті, а саме їхньому порятунку. Акцент на тому, як рятують «археологію» обласного центру.
Виставка «Рятівна археологія Вінниці» буде представлена у 4 експозиційній залі Вінницького обласного краєзнавчого музею. Її відкриють о 15-ій годині. Вхід – вільний.
Організатори зазначають, що виставка є «наочним прикладом, як дбайливе ставлення до археологічної спадщини та відповідальна господарська діяльність громади сприяють науковцям і суспільству у пізнанні минулого міста, регіону та держави в цілому».
Звісно, не всі вінничани можуть погодитися з подібними бравурними реляціями. У кожного є власна думка.
«Пріоритетним напрямком археологічних досліджень сьогодні є проведення розкопок на пам’ятках, яким загрожує руйнація. За останні п’ять років на території Вінницької міської громади науково-рятувальні роботи проводили Археологічна експедиція Вінницького обласного краєзнавчого музею, а також експедиції Науково-дослідних центрів «Рятівна археологічна служба» та «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України. Результатам цих вишукувань і присвячена виставка «Рятівна археологія Вінниці», – йдеться у повідомленні.
Виставка демонструє результати досліджень, здійснених Археологічною експедицією Вінницького обласного краєзнавчого музею зі створення «Археологічного атласу Вінницької ОТГ» (2020 рік), науково-рятувальних розкопок в зоні благоустрою урочища «Замкова гора» (2021 рік), розкопок на території домініканської частини комплексу «Мури» (2023 рік), що здійснювалися на замовлення Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради.
Представлено цінний матеріал XII–XIII століть, що був виявлений у 2021 році під час рятівних розкопок НДЦ «Охоронна археологічна служба України» по вулиці Вишневий узвіз (мікрорайон Сабарів). Особливе значення цих знахідок полягає в слабкій вивченості цього періоду в нашому регіоні.
Окремо слід відзначити рятівні розкопки в середмісті Вінниці, які дозволяють краще зрозуміти історію урбанізаційних процесів, закономірності його формування та поглибити вивчення вінницьких підземних споруд. До таких розкопок належать роботи за адресами: вул. Монастирська, 24; вул. Магістратська, 52; вул. Мури, 7; вул. Монастирська, 1 та вул. Монастирська, 17.
Виставка експонуватиметься до 16 лютого 2025 року.
На жаль, виставка не розкриє теми знищених артефактів через забудову без відповідних досліджень.