Автор Олег Верлан 15:34 Війна, Новини

Унікальна військова операція: як саме спецпризначенці звільнили агрегатний завод у Вовчанську

Вовчанський агрегатний завод називали ключом для наступу росіян на півночі Харківщини. Північну частину міста та підприємство загарбники окупували у травні, коли перетнули кордон. З тих пір більшу частину часу територія заводу хоча і була з червня заблокована, але слугувала чудово укріпленим «форпостом» для потенційного наступу. Звільнення заводу, про що стало відомо 24 вересня, нині називають унікальною операцію для російсько-української війни.

До війни Вовчанськ був невеликим райцентром неподалік кордону з кількома підприємствами. Вперше його окупували у лютому 2022-го, у травні 2023-го вдруге. До 90% міста росіяни зруйнували. Завод захопили, але територія навколо була під щільним вогневим ураженням підрозділів ЗСУ, тому оточеним окупантам ліки, провізію та боєприпаси росіяни доставляли повітрям завдяки дронам, паралельно розраховуючи на подальший контрнаступ. І от тоді завод би допоміг, адже був перетворений на фортецю, як свого часу нашими оборонцями Авдіївський коксохім на Донеччині.

До війни

Ліквідація цього ворожого анклаву увійде в історію війни окремою главою. Деокупація стала результатом співпраці воїнів Головного управління розвідки Міністерства оборони України та добровольців з Російського добровольчого корпусу. Подробиці звільнення заводу розкрив начальник штабу РДК Олександр «Фортуна» в ефірі телемарафону.

«Це була досить складна операція. Наскільки мені відомо, це була перша операція за широкомасштабну війну, під час якої збірна спецпідрозділів взяла штурмом об’єкт подібного рівня. Оскільки, по суті, це все-таки більше завдання для бригад лінійної піхоти за підтримки артилерії», – зазначив російський доброволець.

Він пояснив: завод з висоти проглядається з усіх боків, тож надскладним завданням було не лише проникнути на його територію, а й підібратися до заводу непоміченими. Тому, за його словами, спробувати розв’язати це складне завдання й доручили воїнам ГУР та РДК. І вони змогли це зробити.

«Більшість противника було знищено біля заводу. Певна кількість особового складу противника потрапили в полон. Я поки цифру називати не буду. Тож давайте так. Скажу, що це більш ніж 10 людей», – розповів начальник штабу РДК (нині відомо про понад 20 загарбників).

Особливого значення цей форпост набув після того, як Вовчанськ унаслідок російських обстрілів й бомбардувань було практично стерто з лиця землі.

«На сьогодні агрегатний завод з усіх укріпрайонів був найскладнішим, найзахищенішим і найважчим з погляду штурму і найлегшим з погляду оборони противника. На території міста залишилося буквально 3-4 подібних укріпрайони, але вони за класом нижче з погляду оборони. Я думаю, що ЗСУ просунуться і заберуть ці опорники. Тим самим Вовчанськ повернеться назад повністю», – пояснив «Фортуна».

Водночас він спростував деякі чутки, якими вже почала обростати операція зі звільнення агрегатного заводу у Вовчанську. Зокрема, певним перебільшенням «Фортуна» назвав повідомлення про те, що українським воїнам під час операції довелося вступати з ворогом у рукопашні бої. Насправді йдеться про всього один епізод.

«То був один епізод. Коли представник 45 бригади, зважаючи на все, втратив стрілецьку зброю, сховався в темряві і вискочив з ножем на представника спецпідрозділу «Юнгер». Він поранив нашого побратима, його було ліквідовано. Тобто були чутки про те, що на території заводу розміщені 45-тки, це спецназ ПДВ міноборони РФ. Їх там було небагато. Але такий випадок був», – розставив крапки над «і» представник РДК.

Нагадаємо, про звільнення українськими воїнами агрегатного заводу у Вовчанську на Харківщині стало відомо 24 вересня. В операції взяли участь бійці спеціальних груп Головного управління розвідки Міноборони «Стугна», «Парагон», РДК, «Юнгер», БДК, «Терор».

У ГУР розповіли, що спецпризначенці здійснювали системну зачистку будівель, постійно вступаючи в контактні бої з противником в умовах щільної забудови. Після завершення зачистки усіх 30 споруд на території заводу її було передано під контроль Збройних сил України.

Visited 23 times, 1 visit(s) today
Close Search Window