Надмірна засоленість ґрунту у середмісті Вінниці є багаторічною проблемою, через яку улітку «сохнуть» дерева. Аби ожеледиця не «сковувала» тротуари взимку, їх посипають сумішшю із сіллю, а потім з таненням ця сіль негативно впливає на зелені насадження. Тому шукають альтернативу. Однією з них, як вважають фахівці, є так звані закриті лунки.
Про це повідомляє Вінницька міська рада.
Не всі вінничани схвально ставляться до застосування закритих лунок. Деякі вважають новацію марним витрачанням коштів.
Використання закритих лунок взимку дозволяє знизити засоленість ґрунту навколо дерев до 76%. Про це свідчать результати лабораторного дослідження, яке днями отримав МКП «Вінницязеленбуд».
Дослідження ґрунту в лунках, де ростуть дерева проводилось протягом 2024 та 2025 років. В його межах спочатку були взяті зразки землі у відкритій лунці. В наступний зимовий період цю ж ділянку було обгороджено, тобто сформовано закриту лунку.
Весною ці ділянки були розкриті, а зразки ґрунту – взяті повторно. Загалом, експеримент тривав на чотирьох локаціях.
«Отримані зразки ґрунту були обстежені фахівцями державного управління держгрунтохорони, а результати дослідження узагальнив Вінницький аграрний університет. Результат досліджень показав, що використання закритих лунок в зимовий період дозволяє суттєво зменшити рівень засоленості ґрунту. При цьому найбільш суттєве його зниження спостерігається на найбільш “засолених” локаціях», – розповідає директорка МКП «Вінницязеленбуд» Тетяна Прибиш.
Так, за її словам, завдяки застосуванню закритих лунок на локаціях, що на вулиці Соборна та Пирогова, рівень засоленості знизився на 75,3 та 73% відповідно.
На вулиці Замостянська, де показники засоленості були в межах норми, огородження лунки на зиму дозволило зменшити кількість солі в ґрунті на 37%, а на Порика, де рівень засоленості був низький, завдяки закриттю лунок вміст солі в ґрунті зменшився на 28,7%.
«Це досить важливі дані, завдяки яким ми, з одного боку змогли побачити реальну картину із показниками засоленості ґрунту в місті, а також отримали підтвердження того, що ситуація є різною в різних частинах міста. З іншого боку – результати дослідження чітко свідчать, що застосування закритих лунок в найбільш “засолених” ділянках дозволяє суттєво покращити ситуацію. Тому ми будемо і надалі враховувати відповідний досвід аби покращувати стан наших зелених насаджень», – каже Тетяна Прибиш.