Автор Олеся Рудницька 15:53 Життя, Новини

У Вінниці відкрили виставку ікон Богородиці

До 1037-ї річниці Хрещення України – Русі у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрилась виставка ікон з фондової колекції закладу. Назва «Молитви до Богородиці» не випадкова, адже українці завжди дуже шанобливо ставились до Марії.

Про це повідомляє Вінницький обласний краєзнавчий музей.

Виставка триватиме до 6 серпня.

«Вся християнська Україна впродовж своєї історії жила й живе в атмосфері глибокої віри в заступництво Матері Божої. Згадаймо, що Десятинна церква, яку збудував в Києві князь Володимир першою (989-996 рр.), була присвячена Успінню Пресвятої Богородиці, як і церкви у подальшому у багатьох місцях України. Особливий «етнорелігійний статуc» культ Богородиці набув у часи, коли матір Божа була визнана покровителькою та заступницею українського козацтва. Церкви доби українського бароко ХVІІ – ХVІІ ст. зводилися на честь Покрови Пресвятої Богородиці, навіть склалася особлива іконографія Богородиці, яку називають «Козацька Покрова», де вона зображена поряд із діячами української історії», – йдеться у повідомленні.

Справжнього злету зазнало у добу українського бароко мистецтво іконостасу, у ярусній побудові якого існував ряд «празникових» ікон, частина сюжетів була присвячена подіям життя Богородиці. Ікона з колекції музею займала місце у празниковому ярусі іконостасу і поєднує два сюжети «Богородичного» циклу – «Різдво Богородиці» і «Введення у храм». Твір є ще одним аргументом того, що мистецтво українського бароко розвивалося в лоні загальноєвропейських тенденцій. Поширеним сюжетом було «Благовіщення», який можна побачити на виставці і в академічній, і в фольклорній інтерпретації.

Сюжет ікон «Коронування Пресвятої Богородиці» безпосередньо пов’язаний із святом Успіння. На них зображено Богоматір відразу після вознесіння на Небеса, де вона коронована Триєдиним Господом. Таким чином, Богоматір прославляється як Цариця Небесна. Композиція отримала своє поширення в Україні в XVIII – початку XIX ст., в тому числі на теренах Східного Поділля: особливо цікавою є сцена коронування з невеликим «оркестром» янголят, що грають на музичних інструментах.

На виставці представлена невелика частина колекції іконопису Вінницького обласного краєзнавчого музею, яка представляє різні конфесійні громади Східного Поділля.

Visited 59 times, 1 visit(s) today
Close Search Window