У Вінницькому літературно-меморіальному музеї Михайла Коцюбинського відкрили виставку «Коцюбинський очима штучного інтелекту». В експозиції представили 10 фотографій Михайла Коцюбинського, згенерованих за допомогою штучного інтелекту українським письменником Мартином Якубом.
Як повідомляють у туристичному сайті міста, що ідея створення проєкту полягала у відтворенні неіснуючих світлин Михайла Коцюбинського, сформованих на основі спогадів самого письменника, його друзів та рідних. Завдяки цьому з’явилась можливість побачити Великого Сонцелюба ще дитиною біля батьківської хати, у вишитій сорочці, на виноградниках у Криму, на фоні Міланського собору в Італії тощо. Загалом до експозиції увійшло 10 портретів письменника. Їх презентували 5 липня.
На замовлення музею керівником процесу створення цих зображень став Мартин Якуб – український письменник, дизайнер та волонтер, автор виставок «Живі розстріляні» (2023 р) і «Леся Українка» (2024 р), які також створені на основі штучного інтелекту. Зараз він перебуває у процесі підписання контракту зі Збройними Силами України, тож не планував бути на відкритті проєкту у Вінниці, але напередодні така можливість з’явилася.
«Я дуже щасливий, що мені вдалося побачити цю виставку вживу. До цього я робив схожий за форматом проект з музеєм Лесі Українки, тож коли до мене звернувся музей Коцюбинського, було простіше: я точно знав, яка інформація потрібна. Адже не можна просто написати “намалюй мені Коцюбинського” – штучний інтелект не знає, хто це такий. А якщо ви завантажите фотографії Коцюбинського, він намалює чимось схожого чоловіка», – розповів Мартин Якуб.
Тому в цьому проекті митець використав насправді три різні штучні інтелекти: один малював картинку, інший допомагав замістити портрет.
«А вже у фотошопному ШІ я правив, додавав елементи і робив фінальну обробку. Зазвичай це не виходить відразу. Іноді потрібно зробити до ста ітерацій і надати дуже багато технічних специфікацій. Але це дуже цікаво. За допомогою цього інструменту можна уявити собі те, чого не існувало. Ми ж ніколи не бачили маленького Коцюбинського, а зараз бачимо – це прекрасно. Це розширює наші горизонти. В середньому на один портрет йшла одна доба. Але мені у цьому ще дуже допомагає досвід у комерційній фотографії – це основна сфера діяльності, якою я займаюсь 15 років», – зауважив Якуб.
«Якщо ви прочитаєте опис до кожної роботи, то зрозумієте, що автор не просто так щось зобразив. Це була проведена робота нашими науковими працівниками, які шукали спогади і достеменні джерела. Ми коригували цю інформацію, а Мартин її реалізував. І ми надзвичайно вдячні йому за цей проект. Також дякуємо Ґете Інституту, завдяки якому змогли роздрукувати ці роботи й показати їх у такому великому форматі», – розповіла директорка Вінницького літературно-меморіального музею Михайла Коцюбинського Лариса Кравченко.
Переглянути виставку «Коцюбинський очима штучного інтелекту» можна до 22 липня в Музеї Коцюбинського (вул. І. Бевза, 15). Години роботи: 9:00-18:00 у будні. Вхід – безкоштовний.
Подія відбулась у рамках реалізації Стратегії розвитку культури Вінницької міської територіальної громади, яка у свою чергу відбувається в рамках проєкту #EU4Culture, фінансується Європейським Союзом та реалізовується Goethe-Institut Ukraine.