Управління СБУ у Вінницькій області отримало тимчасовий доступ до медичних справ низки осіб, яких підозрюють в одержанні фейкових груп інвалідності. Інформацію про розслідування «злили» у медіа з певною метою на початковій стадії. Для чого? Адже зрозуміло, що довести корупційну складову, навіть якщо у даному випадку існує загроза нацбезпеці, надзвичайно складно, оскільки визначення інвалідності є суто суб’єктивним.
Почнемо з фактажу. Предметом розслідування, за даними із судового реєстру, є справи 24 осіб, які отримали 2-у чи 3-ю групу. Деякі з них оформили інвалідність під час воєнного стану. Окремі люди стали інвалідами довічно.
Підставою для з’ясування обставин стали підозри в отриманні безпідставних позитивних висновків МСЕК під час первинних оглядів та переоглядів військовозобов’язаних осіб, зокрема медпрацівників та посадовців місцевих закладів охорони здоров’я.
Слід зауважити, що така практика існувала на Вінниччині давно. Її спробували «зламати» після Революції гідності, проте тоді «старим кадрам» комісії вдалось зберегти не тільки посади, а й вплив на ситуацію, домовитися на міністерському рівні та щаблях нижче. Система перемогла романтиків…
Тепер, повторюємося, система заважає нацбезпеці. Хоча це не означає, що вона програє. Можливо, тому і відбувся «злив». Але система бачила реакцію суспільства у 2014 році і вистояла.
Нині кримінальне провадження розслідується за фактами перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань (ч. 1 статті 114-1 КК). Санкція статті передбачає покарання від п’яти до восьми років тюрми.
Підозри слідства з приводу того, що групи інвалідності оформлялися, ймовірно, за гроші з метою відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та виїзду за кордон базуються на конкретних фактах, але із доказами існує прогалина.
Довести причетність до «схем» окремих членів МСЕК можна хіба що на підставі залізобетонних доказів, інакше дороговартісні адвокати «мсеківців» легко виграють справи у судах.
Про те, скільки суддів на Вінниччині мають групу інвалідності, NaПарижі раніше писав.
Розуміючи безперспективність опиратися на висновки місцевих, які б суперечили висновкам МСЕКів, слідчі хочуть провести експертизу у ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров’я України» (Дніпро).
Наразі сподіваються, що перевірка обґрунтованості надання групи інвалідності інстанцією в іншому регіоні дасть поштовх справі. Адже якщо спеціалісти з Дніпра виявлять порушення, слідство ініціюватиме скасування групи інвалідності, і матиме підстави «цікавитися» діяльністю тих, хто цю групу призначав. Такий складний шлях слідчі бачать наразі єдиним правильним.