На підставі сумнівних документів священик Тульчинської єпархії УПЦ МП отримав у користування об’єкти нерухомості поруч з храмом, який за законом має належати вірянам ПЦУ. На відверту аферу намагаються «не звертати уваги» органи місцевого самоврядування. Ба більше, вони навіть намагаються заважати вірянам Помісної церкви. Фактично на Вінниччині створюється прецедент, коли з одного боку матері та вдова загиблих воїнів, а з іншого – влада зі своєю бездіяльністю та батюшка Московського патріархату.
Протягом шести років в УПЦ МП постійно наголошують на «утисках» та діях влади, які вважають неправомірними. Втім, окремі представники Московського патріархату, здається, чудово розуміються на людських гріхах, маніпуляціях та вміло використовують місцеву владу, як інструмент боротьби з громадою.
Нещодавно предстоятеля УПЦ МП Онуфрія (Березовського) позбавили українського громадянства через наявність у митрополита російського паспорту з 2002 року. Архієпископ Тульчинської єпархії Сергій (Аніцой) два роки намагається оскаржити у судах різних інстанцій позбавлення громадянства через аналогічну причину.

Фото: храм Чуда архистратига Михаїла в Хонах
У той же час протоієрей УПЦ МП Віталій Надутий другий рік не пускає громаду ПЦУ до храму у селі Цибулівка Ободівської громали Вінницької області. Ба більше, в нього навіть на прихрамове майно з’явились доволі дивні підстави, які мають зацікавити правоохоронні органи.
Рідні загиблих воїнів продовжують їхню справу
Про все по черзі. У червні 2023-го релігійна громада місцевого храму Чуда архистратига Михаїла в Хонах одноголосно підтримали перехід до ПЦУ. Рушійною силою процесу переходу громади були чоловіки, які потім пішли на фронт боронити Україну від московської навали. Деякі з них загинули. Тому тепер на рівні села та релігійної громади їхню естафету підхопили рідні полеглих.


Втім, вони й досі не можуть потрапити до церкви – територія та храм залишаються зачиненим на замки, а вікна загартовані.

«В Єдиному держреєстрі наша громада зареєстрована 20 липня 2024 року. Нещодавно ми дізнались, що незабаром після цього московський батюшка провернув аферу – на підставі підроблених документів оформив на свого колишнього тестя об’єкти нерухомості поруч з храмом», – розповідає керівниця релігійної організації «Релігійна громада парафії Чуда арх. Михаїла в Хонах» ПЦУ, мати загиблого воїна Ярослава Данилюка Марія.
Поруч з храмом розташовані житловий будинок священика, кухня, гараж і два туалети. Будували їх наприкінці 1980-х та на початку 1990-х. З того часу у храмі змінилось багато священиків. Протоієрей Віталій Надутий там нині навіть не проживає.

Фото: протоієрей Віталій Надутий і митрополит Іонафан, який нині перебуває у Росії
Батько його першої дружини – протоієрей Микола Чопик, колись служив у місцевому храмі. Однак останні 7 років служить і проживає на Закарпатті. І от дивним чином він став власником цих об’єктів нерухомості на подвір’ї храму.
Комбінація «від Остапа Бендера»
Щоб Микола Чопик став власником майна, все нібито відбулось за правилами. Хоча, як з’ясувалось, викликав техніка не «закарпатський» тесть, а місцевий священик.
Підставою для виклика стала виписка з погосподарської книги голови двору Яніни Жовтяк станом на 1991 рік(!), де зазначено, що там проживає Микола Чопик. Пані Яніна давно померла, а жила не на подвір’ї храму, а напроти і до будиночка священика жодного відношення не мала.

Але здивування викликає ще й інше. Під випискою стоїть підпис старости села Юлії Мельник і печатка Цибулівського старостинсього округу.
«Пані Юлія запевняє, що не видавала такого документу, не підписувала, не ставила печатку. Тож є підстави вважати, що це підробка», – пояснила Надія Костюк, удова полеглого військового Анатолія Цісінського.
Звісно, факт підробки має розслідуватись компетентними органами, а потім у судових інстанціях відмінятись реєстрація. Наразі місцеві активістки планують із заявою звертатись до прокуратури.
Проте на підставі цього сумнівного документу було проведено технічне обстеження, виписано техпаспорт, а держреєстатор у Тульчинській (!) громаді Катерина Кучерява 26 липня минулого року зареєстрував об’єкти нерухомості за закарпатським священиком. Тобто через 6 днів після офіційної реєстрації релігійної організації ПЦУ прихрамові будівлі опинились у власності колишнього тестя священика, який не пускає вірян до храму.

Вірян ігнорують у сільській раді
Дива на цьому не закінчуються.
Релігійна організація ПЦУ звернулась із заявою до Ободівської сільської ради з проханням затвердити адресу храму, який їй належить.
«Заяву зареєстрували. На виконкомі її мали розглянути та надати вказаний номер будинку, адже ми погоджували це питання з керівництвом сільради. Проте питання навіть не внесли у порядок денний. Нагадує умисний саботаж», – зазначає мати полеглого захисника Віктора Цимбала Марія.
Якщо припустити небажання сільської ради виконувати свої обов’язки, то, звісно, через суд її можна зобов’язати. Але з іншого боку такий тиск позначатиме, що обранці умисно «проти громади».
У такому випадку їхня діяльність має зацікавити інші державні органи. Проте є надія, рішення випадково не потрапило на виконком, його внесуть наступного разу, підтримують і не заважатимуть мешканцям Цибулівки в їхньому праві отримати весь пакет документів на багатостраждальний храм, який поки що лише руйнується. Принаймні в середині виглядає доволі сутужно.
Підписуйтесь на сторінки NaПарижі official у соцмережах:
Facebook https://www.facebook.com/profile.php?id=61555871626583
Telegram https://t.me/naparisi