Після ранкового повідомлення про «втрату» росіянами Су-34 Повітряні сили ЗСУ заявили, що «знищили ще два російські винищувачі-бомбардувальники Су-34». Тобто три за добу, або 13 літаків за 11 діб.
«Схоже, до них не доходить! Ніяких висновків не роблять російські пілоти! Сьогодні близько 9.00 на Авдіївському та Маріупольському напрямках знищено ще два Су-34 окупантів! Разом – до перемоги!», – зазначив командувач Повітряних сил генерал-лейтенант Микола Олещук.
Речник Повітряних сил Юрій Ігнат зауважив, що «окупанти наростили авіаційну присутність на східному напрямку, тому було реагування вищого військового керівництва».
«Збиваються вони доволі таки далеко, не будемо казати точну відстань, але далеченько. Російські пілоти уже не так нахабніють, не так близько підлітають. Їм, щоб КАБ полетів далі, треба підлетіти ближче», — пояснив Ігнат.
Слід додати, що раніше моніторингові ресурси повідомляли, що враження відбувалось над акваторією Азовського моря та окупованих з 2014 року територій України.
Речник ПС заявив, що російським пілотам потрібно ризикувати, щоб запускати КАБи, а ризикуючи, вони «потрапляють в історії такі як сьогоднішня». Водночас в Україні з’являється більше засобів для того, щоб діставати ворога на дальніх підступах.
Проте офіційно не вказується чим саме вражають ворожі літаки. Приміром, 23 лютого Сили оборони України збили російський літак далекого радіолокаційного виявлення А-50. Потім стало відомо, що його вдалося зразити із зенітного ракетного комплексу дальнього радіуса дії С-200. Втрата з початку повномасштабного вторгнення суперкоштовних А-50 навіть змусили російську корпорацію «Ростех» заявити про намір відновити колишній випуск цих літаків.
РосЗМІ голова корпорації Сергій Чемезов пояснив, що рішення ухвалено не тільки через втрати (за неофіційною інформацію у РФ залишилось шість одиниць такої техніки), а й тому, що є пропозиції щодо експорту. Що насправді?..