Завдяки святковим колядках у грудні згадують автора відомого «Щедрика» Миколи Леонтовича. Уродженець Вінниччини не завжди гідно був присутнім у місцевому «пантеоні» видатних осіб. Саме тому, ймовірно, скульптур композитора у публічних місцях у Вінниці значно менше, ніж, приміром, хірурга Миколи Пирогова. Втім, наразі їх три. Одна – запозичена та перебуває у місті тимчасово.
Офіс туризму Вінниці зазначає, де можна побачити скульптури геніального композитора, диригента, педагога і піаніста, який народився та помер на Вінниччині, хоча за життя жив у різних містах.
Уперше бюст Леонтовича в обласному центрі встановили 1987 року. Аллея бюстів у Центральному парку створювалась саме з такою метою – відзначити відомих земляків. Або нагадати про них. Адже багатьох ні тоді, ні зараз широкий загал не знає. Сам парк перейменували на честь композитора 2020-го.
Друге погруддя авторства вінницького скульптора Володимира Овраха розташоване на території Вінницького фахового коледжу мистецтв ім. М. Д. Леонтовича. Зявилась вона рівно за 30 років після першого. Сам заклад носить ім’я автора «Щедрика» з 1968 року.
І нарешті третій… Цієї осені до Вінниці на тимчасове зберігання перевезли пам’ятник Миколі Дмитровичу із Покровська. Через загрозу наближення окупаційних російських військ до міста, місцева влада вивезла усе цінне. До речі, у Покровську Леонтович жив 4 роки. У Центральному парку пам’ятник поставили на місце, яке раніше займав російський письменник Максим Горький.
Без перебільшення «покровська» скульптурна композиція є найкращою з трьох.