Верховна Рада 261 голосом 11 лютого ухвалила скандальне рішення щодо добудови на Хмельницькій АЕС двох енергоблоків. Вирішальною для ухвалення законопроєкту із закупівлею російських енергоблоків стала підтримка нардепів з «Батьківщини».
Про це повідомив перший заступник голови податкового комітету ВР Ярослав Железняк («Голос»).
За оцінкою Міністерства енергетики, після втрати ЗАЕС додаткові енергоблоки збільшить виробництво електроенергії на 16 226 млн кВт-год/рік, а відпустку – на 15 415 млн кВт-год/рік.
Вартість проєкту оцінюється у 500 млн євро. Реалізувати його планують за рахунок коштів НАЕК “Енергоатом” із залученням кредитів
Суспільну критику викликали плани використати для розширення саме реактори російського виробництва з недобудованої болгарської АЕС «Белене». Адже навіть сировину доведеться закуповувати у росіян. Раніше відбувались розмови щодо розширення ХАЕС за рахунок американських енергоблоків. Але потім тему «закрили».
Темпи вражають. «Енергоатом» висловив намір підготувати третій енергоблок до встановлення обладнання вже у червні…
Чому так швидко?
Зауважимо, наразі Хмельницька АЕС має в роботі два енергоблоки номінальною потужністю 1000 МВткожен. Будівництво енергоблоку №3 почалося у вересні 1985 року, а енергоблоку №4 – у червні 1986 року. Обидва блоки запроєктовані на потужність 1000 МВт, з реакторною установкою ВВЕР-1000/В-320. Незважаючи на те, що будівництво третього блоку завершено на 75%, а четвертого – на 28%, у 1990 році через мораторій на будівництво нових АЕС роботу над проектом призупинили.
Тепер є нагода відновити. Додамо, що вперше у публічній площині про заговорили про ці блоки ще 2023 року.
Міністр енергетики Герман Галущенко анонсував, що після завершення будівництва ХАЕС стане найбільшою атомною електростанцією в Європі. До війни такою називали Запорізьку АЕС, розташовану на тимчасово окупованій території.
Тепер про критику. Без політики.
Валерій Чалий, український дипломат, колишній надзвичайний і повноважний посол України у США відверто запитав «як це сприймати»? Війна закінчилася?!
«Заявляю публічно: як громадянин України я не хочу вислуховувати зауваження партнерів, що в України (як кажуть їм) немає коштів на виплати компенсації сім’ям загиблих воїнів, натомість безсоромно, з особливим цинізмом, проштовхується закупівля за 47500000000 обладнання (ще й не весь комплект) від російських атомних реакторів.
Без ТЕО, з порушенням законів, з чіткими ознаками корупційних ризиків (є офіційний висновок профільного комітету парламенту). При тому ще йде посилання на захоплену росіянами ЗАЕС», – зазначив дипломат.
Чалий припускає, що«хочемо в процесі переговорів із США і ЄС дати пас ворогам росіянам».
«Я глибоко вивчив це питання (ще до того, як пішла ця відчайдушна спроба “впіхнуть невпіхуємоє” (c). І аргументи “за” і аргументи проти. Слухав уважно як міністра енергетики, главу “Енергоатому”, так і фахівців галузі, які ставлять під сумнів таку оборудку. До речі, а чому жодного рішення не приймає Наглядова рада Енергоатому?! Щось таки трохи підозрюють?
Скажу вам суто свою думку: викинути такі величезні фінансові ресурси з корупційними ризиками на сумнівне російське обладнання та ще й коли стратегія генерації в країни інша (а далі яка буде — невідомо) – не відповідає зараз ані пріоритетам, ані першочерговим цілям, ані здоровому глузду і по суті — не в національних інтересах України!», – переконаний дипломат.