З 1 січня 2025 року набули чинності зміни до постанови Кабінету Міністрів, що регулює надання платних медичних послуг зокрема у вінницьких лікарнях. Тепер медзаклади зобовʼязані оприлюднювати прейскуранти на такі послуги.
Про це повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Це не вінницька новація, очільник МОЗ розповів про загальноукраїнські «справи». Він нагадав, що платні послуги у медичних закладах існували й раніше, але з 1 січня 2025 року була оновлена редакція постанови, яка регулює їх надання. Зокрема, в документі з’явилися нові коди-класифікатори, які ідентифікують послуги, які не покриває Програма медичних гарантій.
За словами Ляшка, тепер у кожній лікарні, яка має контракт з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), пацієнти зможуть побачити, які послуги покриваються програмою медичних гарантій, а які – ні.
Лікарня повинна мати прейскурант і чітко визначений розрахунковий рахунок для оплати таких послуг.
Міністр також додав, що МОЗ щороку буде аналізувати популярність платних послуг і разом з бюджетним комітетом Верховної Ради шукатиме фінансування, щоб зробити ці послуги безкоштовними для громадян.
У МОЗ пояснили, що прийнята постанова чітко визначає, вартість яких послуг медзакладам покриває держава. Всі інші, відповідно до документа, можуть бути надані за плату.
Також постановою визначено ситуації, коли пацієнти або інші фізичні та юридичні особи повинні оплачувати медичні послуги. Це відбувається у таких випадках:
- звернення пацієнта без направлення лікаря, якщо направлення не є обов’язковим за законодавством;
- надання медичних послуг за договорами з юридичними особами;
- медичні послуги в закладах охорони здоров’я сектору безпеки і оборони та Державного управління справами для пацієнтів, які не належать до прикріпленого контингенту;
- послуги, що не покриваються програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.
Постанова також визначає, що пацієнти повинні платити лише за додаткові послуги, а сама медична допомога буде покрита коштами з Програми медичних гарантій у таких випадках:
- надання медичних послуг на дому, якщо це є бажанням пацієнта;
- можливість самостійного вибору лікуючого лікаря при отриманні планової медичної допомоги в стаціонарних умовах;
- перебування в палаті підвищеного комфорту та сервісу за запитом пацієнта.
Для забезпечення прозорості та доступності інформації кожен заклад охорони здоров’я має публікувати на своїх офіційних сайтах і в лікарнях повний перелік платних послуг із зазначенням їхньої вартості.
Всі платні медичні послуги будуть супроводжувати відповідними підтверджувальними документами і вносити до електронної системи охорони здоров’я. Розрахунки за ці послуги здійснюватимуть виключно в безготівковій формі.
Медичні заклади зможуть самостійно визначати вартість платних послуг, а ті, що діють у формі установ, зможуть здійснювати додаткову господарську діяльність відповідно до їхніх статутів.
Нагадаємо, у липні Кабінет міністрів України визначив перелік випадків, в яких державні та комунальні заклади охорони здоров’я зможуть надавати медичні та додаткові послуги, які не покриваються програмою медичних гарантій – тобто платно.