Нещодавно в низці спільнот у мережі Facebook, орієнтованих на Вінниччину, з’явились цікаві дописи щодо корупційних «скандалів» навколо представників територіальних центрів комплектування на соціальної підтримки (ТЦК та СП), зокрема, Вінницького ОТЦК та СП Оксани Янчак, Барського ТЦК та СП Руслана Фальфушинського, а також Мурованокуриловецького – Ігоря Бондарука. Навіть відносно поверхневе дослідження «скандальних» історій виявило, що створювали їх під копірку, а «розганялись» з лівого акаунта.
Почнемо з того, що до роботи органів ТЦК та СП, дійсно, є купа зауважень і претензій. Проте, якщо цивільних чи військових звинувачують, то мають бути докази, бо інакше виходить хайп заради хайпу.
Бажання з’ясувати обставини редакцію спонукало те, що усіх трьох офіцерів на «протиправних діяннях» розкрила ось так просто у Facebook раніше нікому невідома «викривальниця корупціонерів та зрадників» на умовне ім’я «Лена».
Ви мабуть не повірите, але її вмінням та вправності можуть заздрити найвідоміші журналісти-розслідувачі України, бо за один день «виявити» трьох хабарників, розкрити «схему ухилення від відправки на фронт» зможе далеко не кожен…
Скріншот акаунту «викривачки» корупції
Але як завжди є маленький нюанс, тому давайте розглядати це питання ретельніше.
Отже, 10 грудня у кількох загальнодоступних спільнотах мережі Facebook, які по своїй суті є платформами для безкоштовного та комерційного розміщення реклами й оголошень, з’являється допис про те, що представниця Вінницького ОТЦК та СП є «небаченою корупцінеркою», яка запровадила «тарифи на ухилення від військової служби».
Нібито про це заявив «місцевий житель, який побажав залишитися анонімним».
Приклад допису “викривачки корупціонерів”
Аналогічні дописи розлітаються по інших майданчикам для поширення реклами. Так, тема актуальна на перший погляд, цікава, тому адміни не відмовляють в опублікуванні, а перевіркою фактів у соцмережах зазвичай не переймаються. До того, у пані Оксани у Вінниці не однозначна репутація.
Так от, читачі бурхливо реагують на публікацію. Частина з коментарів належить так званим ботам, але є і реальні люди. Останні погрожують розправою, емоційно «кричать» про «зраду», пересилають це повідомлення своїм друзям та знайомим, жодним чином, наголошуємо, не перевіряючи ці дані.
За якимось дивним збігом обставин точно по такій же самій схемі уже «викривають» Барського ТЦКшника. Абсолютно ідентичний текст, просто змінена «дійова особа», і все… Знову, хайп і ніхто не перевіряє достовірність інформації та її першоджерело.
Приклад допису “викривачки корупціонерів”
Незабаром в іншій спільноті уже публікується допис про корупційний скандал у Муровано-Куриловецькому ТЦК, і знову ж ідентичний текст, лише змінена особа.
Приклад допису “викривачки корупціонерів”
За результатом проведеного редакцією аналізу було виявлено більше 12 таких повідомлень по різноманітних інформаційних ресурсах, з однаковісіньким текстом, в якому лише змінено дані посадовців ТЦК та СП.
Реального автора чи авторку абсолютно не турбує те, що наприклад Оксана Янкак взагалі жінка, і їй не потрібно було б вигадувати різні «схеми», щоб «не сидіти в окопі». Але якої вагомості має додати до тексту згадана «міфічна справа №211/674/86 від 30.01.2023». Втім, абсолютно незрозуміло ким і де ця справа розглядається.
Фрагмент одного із дописів “викривачки”
А тепер для порівняння візьмемо до уваги інший фрагмент допису користувачки «Лена» щодо посадовця Барського ТЦК та СП. Бачимо абсолютно ідентичний текст, єдине що піддалось реагуванню це сама особа та черговий вигаданий номер «міфічної справи», якої, припускаємо, не існує. Навіть дату співпадає. Так як і у випадку з Янчак – «30 січня 2023 року».
Інший фрагмент одного із дописів “викривачки”
Але і це ще не саме цікаве. Пригадаємо фото з профілю у Facebook так званої Лени – авторки викривальних дописів. А тепер порівняємо його із фото профілю у соціальної мережі Instagram, але вже киянки «Олесі».
Профіль жительки м.Київ з аналогічним фото
Редакція змогла встановити зв’язок із «Олесею». На жаль, жінка забажала зберегти свої дані в таємниці. Зрозуміти її можна, адже не всі готові до такої публічної популярності, на яку чекає «викривачку корупції у ТЦК»..
Так, дивуванню Олесі, коли вона побачила свою аватарку на чужому акаунті іншої соціальної мережі, не було меж. Жінка доволі емоційно відреагувала на те, що її використали для такої схеми.
Вона запевнила, що немає жодного відношення до створення акаунту «Лена» у Facebook, жодного разу не була на Вінниччині та не знає жодного посадовця ТЦК та СП із тих, що зазначені в оголошеннях.
Наразі складно стверджувати, що до поширення майже ідентичних дискредитаційних дописів причетна російська сторона, яка не в змозі закінчити «специальную трёхдневную спецоперацию». Проте саме «там» намагаються сформувати внутрішніх ворогів українського суспільства.
Звісно, не кожен посадовець ТЦК є взірцем. Але перед тим, як звинувачувати у корупції, її треба довести. Інакше це вигадки. Чи особиста помста? Зазвичай, мститися хочуть одній особі. У даному випадку з лівого акаунта поширюються фейки «под копірку» про трьох посадовців. Їх поширюють звичайні користувачі. Потім лівий акаунт видаляється, а поширювання залишаються. Це один з інструментів ІПСО.
Якщо 2022 року більшість українців дотримувались інформаційної гігієни, то, схоже, тепер від неї почали відмовлятися як анонімні телеграм-канали, власники яких давно перебувають за кордоном, так і пересічні українці, які нікуди не поїхали, залишаються патріотами України та найбільше хочуть перемоги над «кремлівським карликом». Але ж якось не зручно бути банально знаряддям чиїхось «хайпів» й інформатак.