Автор Олеся Рудницька 14:30 Конфлікти, Новини

Постійна комісія Вінницької облради розглянула інформацію про порушення прав людини в Яришівському психоневрологічному будинку-інтернаті

Постійна комісія з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення та ветеранів Вінницької облради розглянула інформацію про порушення прав людини в Яришівському психоневрологічному будинку-інтернаті.

Про це повідомляють на сайті Вінницької облради.

1 квітня Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець оприлюднив результати перевірки Яришівського психоневрологічного будинку-інтернату. Серед виявлених порушень: частина підопічних потребувала термінового санітарно-гігієнічного догляду й мала зношений одяг; були порушення прав на гідні й безпечні умови перебування, деякі ліжка – застарілі з панцирною сіткою; з 2022 по 2024 роки в закладі померли 27 підопічних, у більшості з них була ішемічна хвороба серця, але в їхніх медичних картках не було консультацій кардіолога й профоглядів. Негайної госпіталізації потребував підопічний, в якого була збільшена ліва нога. Він скаржився на постійний біль та важкість пересування. Задля негайного усунення цих порушень був надісланий звіт керівництву інтернату та компетентним органам Вінницької області.

На засіданні комісії директорка департаменту соціальної та молодіжної політики обласної військової адміністрації Світлана Ярмоленко доповіла про ситуацію у закладі, а також поінформувала депутатів щодо кожного з виявлених фактів. Щодо чоловіка, який потребував негайної госпіталізації, то Світлана Ярмоленко розповіла, що медики проводили огляд цього клієнта кілька разів, але від госпіталізації та операції він відмовився, про що є письмова заява.

Щодо рівня збільшення смертності підопічних закладу, то Світлана Ярмоленко повідомила наступне:

«Протягом 2022-2024 років у закладі померли 27 осіб похилого віку, з них двоє – ВПО. Це 17% від загальної кількості клієнтів. Якщо ми говоримо про середньостатистичні дані по смертності в будинках-інтернатах, то з 2018 по 2024 рік, згідно зі статистикою, померла 21 особа. На жаль, ми розуміємо, що це особи похилого віку й розуміємо їх діагнози, – зазначила, зокрема, Світлана Ярмоленко. – Третього квітня була проведена нарада з усіма керівниками закладів, підвідомчих департаменту, за участю першої заступниці начальника обласної військової адміністрації Наталі Заболотної».

Заступник голови облради Ігор Івасюк зауважив, що на засідання постійної комісії запрошували представників Омбудсмена, але вони не прийшли.

«Обласна Рада як власник цього закладу не може стояти осторонь цієї проблеми, – наголосив заступник голови обласної Ради Ігор Івасюк. – 27 померлих – це великий відсоток. Можливо, не проводились системні огляди, можливо, ці огляди були поверхневими. Причина точно має бути».

Перевірка інтернату Офісом Омбудсмена була вже другою перевіркою у цьому році. І вона мала зафіксувати: чи усунули в закладі порушення, зафіксовані під час попередньої інспекції. Про це розповіла начальниця Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Вінницькій області Наталя Квят. За її словами Головним управлінням із 27 лютого по 4 березня 2024 року був проведений позаплановий державний захід контролю, підставою для якого став саме лист Уповноваженого. Тоді до перевірки долучили обласні департаменти охорони здоров’я та соціального захисту, Національну поліцію, Держспоживслужбу та інші установи.

«Оскільки Уповноважений був з моніторингом уже після нашої перевірки, викладені в його листі факти мали місце. На дату перевірки, тобто з 27 лютого по 4 лютого, медичної ліцензії не було. Надання медичної допомоги відбувалося завідуючим медичної частини без спеціалізації за лікувальним напрямом терапії. Дійсно не проводилися щорічні медичні огляди, – зазначила Наталя Квят. – Зрушення почалися у квітні. Але інформацію про усунення порушень заклад надає без підтверджуючих документів, описово. Ми вже проговорили з директором закладу, він зрозумів, які підтверджуючі документи потрібно надати. Тоді зможемо зняти порушення з контролю».

Начальниця управління соціально-гуманітарної політики виконавчого апарату обласної ради Людмила Грабович звернула увагу на те, що в інтернаті потрібно налагодити системні профогляди. Вона наголосила, що доцільною була б робота мультидисциплінарної команди медиків. Як приклад навела співпрацю Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М. І. Пирогова та Вороновицького психоневрологічного інтернату.

«Має бути укладена угода не тільки з сімейним лікарем, а й з іншими лікарями, мають правильно відбуватися профілактичні огляди, – наголосила Людмила Грабович. – Ми розуміємо вік і діагнози підопічних Яришівського психоневрологічного будинку-інтернату, але не можна допускати подібних ситуацій!»

На засіданні комісії також звернули увагу керівництва департаменту соцполітики на налагодження тісної співпраці з департаментом охорони здоров’я та реабілітації. На наступному засіданні постійної комісії депутати планують заслухати директорку департаменту Світлану Яременко щодо усунення порушень, виявлених під час перевірок в Інтернаті. Крім цього, департамент соціальної політики за допомогою департаменту охорони здоров’я та реабілітації має продумати план проведення профілактичних оглядів підопічних будинку-інтернату та в інших підвідомчих закладах.

Visited 9 times, 1 visit(s) today
Close Search Window