Ранкова атака росіян на енергетику України була найбільшою з початку повномасштабної війни. Енергооб’єкти пошкоджено у багатьох регіонах.
«Це була найбільша, напевно, атака за весь час по енергетичній системі України. Вона характеризується тим, що були застосовані комбіновані засоби ураження, тобто не тільки крилаті ракети, а ще й «Шахеди» і балістичні ракети», – заявив голова «Укренерго» Володимир Кудрицький.
У Запоріжжі по ДніпроГЕС було два прямих влучання – в ГЕС-1 і ГЕС-2. Наразі невідомо, чи вдасться відновити ГЕС-2, оскільки вона пошкоджена серйозно.
Про це заявив голова «Укргідроенерго» Ігор Сирота.
«На сьогодні є те, що ми втрачаємо станцію. ГЕС-2 під загрозою, не знаємо, в якому об’ємі та з якої потужності вона зможе працювати. Саме через влучання, тому що дві ракети прилетіли прямим попаданням по ГЕС-2», – заявив він.
За його словами, одна ракета прилетіла по підкранових балках і попала в опору.
«Тобто ГЕС-2 в критичному стані, ГЕС-1 теж зараз не працює. Тому ми робимо всі заходи, щоб, скажімо, піднімати затвори і спрацьовувати воду, тому, на жаль, через станцію ми не зможемо пропрацьовувати цю воду», – заявив Сирота.
Через обстріли міста рух автодорожнім переїздом греблі Дніпровської ГЕС повністю обмежено. Внаслідок удару по Запоріжжю загинула одна людина, ще восьмеро отримали поранення. Знеструмлено лінію до ЗАЕС.
«Попередньо 7 будинків зруйновано, 35 – пошкоджено», – розповів голова Запорізької ОВА Іван Федоров.
Важка ситуація у Харкові, місто знеструмлене, є проблеми з інтернетом, водою, електротранспорт не працює. Відомо, шо окупанти здійснили більше 15 ударів ракетами С-300/Х-22 по обʼєктах енергетики. Руйнувань зазнали дві підстанції.
Мер Харкова Ігор Терехов зазначив, що через знеструмлення насосних підстанцій, у місті вже спостерігаються проблеми з водопостачанням.
«Також вранці на маршрути не вийде електротранспорт – перевезення здійснюватимуть автобуси за схемою блекауту», – зазначив він.
В Дніпрі та Кам’янському через прильоти в деяких районах немає світла. Є влучання в об’єкти критичної інфраструктури у Кривому Розі.
«Лікарні та інші об’єкти інфраструктури, де це можливо, переведені на генератори. Найголовніше – без втрат та постраждалих», – констатував глава Ради оборони Кривого Рогу Олександр Вілкул.
Проблеми зі світлом виникли у Дніпропетровській, Полтавській, Сумській, Одеській та Хмельницькій областях. Також атаковані об’єкти критичної інфраструктури в Івано-Франківській, Вінницькій, Миколаївській областях.
«На жаль, маємо уже 5 поранених та 2 загиблих. Із позитивного: з-під завалів врятували 21-річну дівчину, яка півтори години була на зв’язку телефоном. Її госпіталізовано, надається потрібна допомога», – зазначив перший заступник голови Хмельницької ОВА Cергій Тюрін.
У Хмельницькому пошкоджено обʼєкти критичної інфраструктури та житлові будинки. Як розповів міський голова Олександр Симчишин, пошкоджено та зруйновано низку будинків, у багатоповерхівках пошкоджено сотні квартир.
У Шепетівській громаді пошкоджено обʼєкти критичної інфраструктури. Ремонтні бригади працюють над відновленням електрики та водопостачання. Школи й садочки переведено на дистанційне навчання.
В Івано-Франківській області після атаки «Шахедами» та ракетами є влучання по об’єкту критичної інфраструктури. За попередньою інформацією, постраждала одна людина. Є пошкодження.