Автор Макс Мельник 11:19 Історія, Новини

На Вінниччині знайшли стародавній комплекс епохи бронзи

На Вінниччині знайшли комплекс Ґава-Голіградської культури, яка датується XI – серединою VII ст. до н.е. А саме бронзові артефакти в красивій патині – вістря списа, орнаментовані браслети та втульчасте тесло.

Про це повідомив Святослав Струсь, адміністратор групи Історія та археологія.

«Культура Ґава-Голігради сформувалася у Карпатському басейні та входила до числа культур фракійського гальштату», – зазначає автор допису.

Ареал – від східних Угорщини та Словаччині до Карпат у Румунії, включаючи всю Трансильванію. Назва походить від могильника Ґава в Угорщині та поселення Голігради на Середньому Дністрі у Тернопільщині.

На офіційних картах могильники культур охоплюють лише виключно західні регіони. В Україні пам’ятки цієї культури поширені в Тернопільській, Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській, південній частині Львівської і Хмельницької областей.

Жодної згадки про знахідки на Вінниччині. Якщо вірити автору допису, то культура простягалась значно далі у глиб сучасного Поділля.

Існувала культура в 1100—700 рр. до РХ (іноді 1000—600 рр. до РХ). Тобто це були сучасники відомих кіммерійців, які мешкали південніше.

Хто був носієм цієї культури? Більшість істориків вважають, що це фракійське населення – пращури жителів Балканського півострова. Проте деякі спеціалісти переконані, що окрім фракійців до цієї культури мають відношення автохронні мешканці.

Населення Ґава-Голіградської культури займалось землеробством, скотарством, різними допоміжними господарськими промислами. Серед ремесл велику роль відігравала бронзоливарна справа.

Основу соціального життя становили розвинені родопатріархальні відносини, виділялась багата родоплемінна верхівка. В духовній культурі, крім традиційних релігійних уявлень, простежуються вірування в священну силу вогню, культ сонця.

Сподіваємось, бронзові знахідки з Вінниччини будуть досліджені та більше розкажуть про майже невідому історію нашого краю.

Visited 196 times, 1 visit(s) today
Close Search Window