Донедавна, попри славу смаку картоплі з Вінниччини, вона не була головним «експортним» товаром регіону. Переважно її завозили в інші регіони невеликими партіями для продажу на ринках. Однак, дефіцит коренеплодів і зростання ціни штовхає аграріїв до змін, як 2 року тому було з гречкою. Попередньо вінницькі фермери планують зменшувати площі під зернові та збільшувати під овочі та картоплю.
Нагадаємо, минулорічний врожай картоплі призвів до стрімкого зростання на неї ціни і як наслідок до імпорту, який дозволив «стабілізувати цінники» перед новорічними святами.
Овочевий сегмент завжди забезпечувався південними регіонами. З 2022 року потрохи збільшуються площі під овочеві культурі в західних областях, але темпи повільні, тому виникає дефіцит.
Вінницька картопля завжди користувалась попитом в інших регіонах, однак вирощувати її у промислових обсягах раніше не було сенсу. 99% овочів і картоплі вирощувались у домогосподарствах, а далі населення збувало продукцію оптовикам.
Значно вигідніше агрофірмам було робити ставку на зернові та зернобобові. Обстріли портів Одещини та складнощі з експортом змушують аграріїв до чергового переформатування.
У Вінницькій ОВА констатували, що у порівнянні з довоєнним періодом посіви овочів зросли в 2,5 рази, і вже заявили, що 2025 року сільськогосподарські підприємства планують збільшити обсяги вирощування картоплі удвічі, овочів загалом — на 20%.
У структурі посівів під урожай 2025 року овочеві культури та картопля по всіх категоріях господарств займатимуть 8%. Загалом овочі планується вирощувати на 23,6 тис. га, картоплю — на 105,1 тис. га.
Зазначимо, станом на середину лютого 2025 року середня ціна картоплі, за даними «Мінфіну», становить 30,35 гривні за кілограм. Дослідження ціни на картоплю у магазинах України показує, скільки коштує 1 кг:
- Auchan 26,80 гривні;
- Сільпо 29.6 грн
- Megamarket 33,90 гривні;
- Varus 27,90 гривні;
- АТБ 25,89 гривні.