Автор Ігор Заіковатий 12:31 Життя, Новини, Приватна думка

Гендиректор АТ «Вінницяобленерго» Юрій Касіч: «Якщо більше не буде терористичних атак і пошкоджень, то гірше ніж було з трьома чергами влітку не має бути»

Українська енергетика виявилась дуже вразливою до терористичних атак. Вінничани відчули це, коли по пів доби «сиділи» без світла. Нас запевняють, що це – не найгірший сценарій з можливих. В ексклюзивному інтерв’ю NaПарижі генеральний директор АТ «Вінницяобленерго» Юрій Касіч зауважив, що під час спеки споживання електроенергії приблизно співпадає з попитом узимку. Панацеї від відключень не існує, будь-які альтернативні джерела можуть забезпечити електроенергією частково, а, зважаючи на атаки, прогнози щодо найближчого майбутнього марні. Хоча… Також він розповів про причини «низької» напруги у мережі, зруйновану підстанцію, аварійний запас і перспективи.

«Цього року в одну нашу підстанцію прилетів «Шахед» цілеспрямовано. Зруйновано пів підстанції»

– Пане Юрію, наскільки компанія готова до надскладної – за прогнозами – зими? Чи є у наявності резервне обладнання, фахівці, можливості для оперативного відновлення та ремонту у разі потреби?

– Наразі компанія майже готова до зими. Чому майже? Підготовка спланована так, аби рівномірно розподілити фінансовий ресурс компанії по року і, відповідно, виконання роботи.

Наведу конкретику. Зі 137 запланованих до ремонту силових трансформаторів 6 та 20 кV вже відремонтовано 94. Відремонтували 145 км з 208 запланованих ліній 35, 110 кV. З 8 запланованих силових трансформаторів високого класу напруги 35 та 150 кV відремонтовані п’ять. Ремонт вимикачів – 118 зі 129. 

Повністю виконаємо плановані завдання з ремонту та реконструкції до настання зимового періоду. У листопаді все буде завершено.

Стосовно резервного обладнання… Будь-яка енергетична компанія зобов’язана мати так званий «аварійний запас». Звідти іноді беремо обладнання, не тільки через терористичні атаки, а й природні катаклізми. А потім аварійний запас поповнюємо. І тримаємо його достатнім.

– Можете сказати, що на сьогодні він такий самий, як на 1 січня 2022-го?

– Абсолютно. Ми використали досвід атак на енергетичну галузь і розуміємо, яке обладнання саме у наших мережах – оператора системи розподілу – може бути пошкоджено. Відповідно ми змінили номенклатуру аварійного запасу. Саме те, що не дай Боже, буде необхідно за пошкодження після терористичних атак, збільшили. Запаси є.

Всі помилки, яких припустились і в інших компаніях, теж враховані. Наш аварійний запас не знаходиться в одному місці. Його знайти та визначити координати не вдасться. Він дуже-дуже розосереджений.

– Після атаки на об’єкти енергоінфраструктури узимку 2022-23 років в «Укренерго» мені розповіли про кількість пошкоджених підстанцій на Вінниччині. Скільки об’єктів обленерго постраждало?

– До цього року наші об’єкти не були під прямими атаками. Пошкоджувались тому, що розташовані біля магістральних підстанцій, ТЕС. Уламки чіпляли наше обладнання. Саме таким чином мали пошкодження 16 ліній 110 кV. Деякі лінії відновлювали і їх знову пошкоджували.

Цього року в одну нашу підстанцію прилетів «Шахед» цілеспрямовано. Зруйновано пів підстанції.

– Скільки пішло часу на відновлення?

– Ще не відновили. Від неї заживлювалась невелика кількість споживачів. Ми їх спокійно «забрали» на інше джерело без втрати надійності постачання.

Наразі ми не бачимо необхідності поспішати, без зайвого поспіху відновимо з часом. 

«В нашій області з 550 МВт добового споживання 75% «підключено» під ГПВ» 

– Якщо порівняти стан енергетичної мережі Вінниччини та сусідніх «тилових» регіонів, він у кращому стані чи гіршому?

– Мені складно давати оцінку. Наші хлопці 2023 року відновлювали лінії високого класу напруги у Миколаївській і Херсонській областях. Там дуже багато пошкоджень, тому тамошньому обленерго важко. У нас такого і близько не було, і пошкодження відновлювали швидко.

У порівнянні із сусідами можу сказати, що «Вінницяобленерго» немає таких боргів перед бюджетом, тобто державою, як в деяких інших компаніях (мова про близько 2 млрд грн ПАТ “Черкасиобленерго” – прим. авт.). Звісно, всі боргують, але якщо казати про фінансовий стан, то нам винний постачальник, ми винні НЕК «Укренерго».

Коли у середині 2023 року підвищили тариф на розподіл, ми з того часу почали погашати і не нарощувати. Якщо боргували на рівні 600-700 млн, то зараз значно менше.

– Поясніть, якої «економії» в абсолютних та відносних показниках досягають застосуванням ГПВ і вимиканням споживачів?

– В енергетиці є таке поняття – «баланс потужності». Він складається з декількох величин. Рівень споживання у кожен момент часу має дорівнювати рівню генерації + імпорт – експорт. Якщо генерації і імпорту не вистачає, ми повинні привести рівень споживання до рівня генерації шляхом відключення споживачів.

Застосування ГПВ, то не про «економію». Якщо казати про «економію» саме «Вінницяобленерго», то при застосуванні графіків в середньому ми втрачали 1 млн кВт-годин на добу.

Яким чином втрачали? Наш бізнес – то розподіл електроенергії. Тобто ми доставляємо в оселі та на підприємства товар, який зветься електричною енергією. За це отримуємо свої гроші. Їх кількість визначається НКРЕКП встановленим тарифом на розподіл та, відповідно, кількістю розподіленої електроенергії. Чим менше доставили, тим менше заробили. При втраті 1 млн кВт-год. втрачаємо 2 млн грн. за добу. 

– Кажете мільйон кіловат-годин. Це скільки у відсотках до загального добового споживання?

– Максимальне споживання у зимовий максимум оцінюється у 550-600 МВт. Коли ми втрачали 1 млн кВт-год за добу, застосувались графіки з потужністю близько 120 МВт. От і рахуйте.

Інструкцію про складання та застосування Графіків ГПВ затверджує, грубо кажучи, держава в особі Міненергетики за погодженням з Мін’юстом. За невиконання такої інструкції передбачається серйозна відповідальність. Так от, там вказано, що ГПВ складаються в обсязі 100% від споживання конкретної області. Але не менше 75%.

В нашій області з 550 МВт добового споживання 75% «підключено» під ГПВ. Решта – критична інфраструктура, яку не можна відключати. Це військові об’єкти, лікарні, зв’язок, водоканал, теплоенерго тощо.

Три тижні тому, коли ще застосовувались графіки, з шести черг ГПВ (по 12,5% кожна черга, а разом 75%) відключались максимум три. Тобто половина. Але був ефект.

Із застосуванням трьох черг світло у споживача буде 12 годин на добу. Теоретично може бути відключення чотирьох-п’яти черг. Про шість, навіть, думати і казати не хочеться.

«Скільки сонячних панелей не поставити на даху, вам тієї потужності не вистачить на всі ваші прилади»

– Скільки об’єктів на Вінниччині ніколи не відключають від мережі?

– Це інформація з обмеженим доступом. ГПВ створювались з урахуванням ліній 6 та 10 кV. Відключають лініями. В нас майже 1400 ліній. Не у графіках близько 180. Саме ці лінії живлять критичну інфраструктуру та супутнє навантаження, у тому числі побутових споживачів. Я не буду приховувати, дійсно, так воно є. 

Часто запитують, «чому будинок напроти не відключають, а мене постійно», пояснюю, що в енергетиці десятиріччями будувалась лінії 110; 35; 10; 0,4 кV, і ніхто раніше не думав про війну, не виділяв критичну інфраструктуру на відокремлені лінії. Всі живилися разом. Тому, вибачте, окремому будинку повезло, що він на одній лінії з критичною інфраструктурою.  

На сьогоднішній день компанія працює над тим, щоб певні об’єкти мали свою виділену лінію. Але то потребує нового будівництва. І казати, що «за рік ми все зробимо», не буду – то не можливо.

Побутовий споживач має звернутися до нас, а ми видати техумови, щоб він побудував нову лінію і його відключали по ГПВ? Ніхто за техумовами не прийде. Або ми скажемо лікарні, щоб прийшли за техумовами заради виділеної лінії… Ну це ж смішно.  

– Чиїм коштом будувати?

– Нашої компанії…Якщо всі кошти направити на це задання? А як себе буде почувати та людина, яка живиться від старої лінії та має напругу у 160 вольт? Але ж нам доведеться відмовитися від планової реконструкції такої старої лінії. І таких ліній в нас достатньо.

Здається, що сума інвестицій, яку плануємо на рік витратити на реконструкцію, велика. Порівняно з тим, що треба зробити, вона «копійчана».     

– За найгіршого сценарію скільки годин на добу вінничани будуть зі світлом?

– Не можу чітко відповісти на запитання. Якщо скажу, що 12, а буде менше? Мені пригадають ці слова. Або якщо скажу – чотири, а не буде зовсім?.. Скажу лише, що під час блекауту я жив у Києві, і у мене світла не було більше трьох діб. І тепла не було. Будинок за ці дні охолонув. На третій день я вже і не знав, що робити далі, адже зі мною діти.

Я не можу гарантувати, що ми будемо зі світлом. Я не знаю, що робиться у хворій голові того сусіда, якого ми маємо.

Якщо не буде більше терористичних атак і пошкоджень, то гірше ніж було з трьома чергами влітку не має бути. Повинно бути краще.

Вже давно в Україні улітку та узимку майже однакове споживання. Влітку енерговитратним є кондиціонування, а зими тепер м’якіші.

Нагадаю, що літні відключення пов’язані з тим, що терористи зруйнували великий відсоток теплової та гідрогенерації. Кажуть про 9 тис МВт. Також улітку перебували у ремонті по два потужних блоки «Енергоатому» по 1 тис МВт. Саме в літні місяці їх треба ремонтувати. Погодьтесь, краще потерпіти відключення влітку, ніж узимку. Є впевненість, що у зимові місяці атомні блоки будуть працювати. Є впевненість, що буде у роботі вціліла генерація, і її захистить ПРО. Президент пояснив, що станції руйнували тому, що закінчились ракети у військових, а із допомогою від партнерів були затримки.

«Скільки сонячних панелей не поставити на даху, вам тієї потужності не вистачить на всі ваші прилади»

– Наприкінці липня виконавчий директор енергохолдингу ДТЕК Д.Сахарук сказав: «Розраховуйте на себе… Все в наших руках і залежить від кожного з нас». Ви погоджуєтесь з цими порадами?

– Ні. Якби ми жили за таким принципом, не жили б у цій країні. Повинні один одному допомагати. Він казав про енергетику. А як розраховувати? Скільки сонячних панелей не поставити на даху, вам тієї потужності не вистачить на всі ваші прилади, щоб не відчувати дискомфорт.

Щоб вижити у багатоповерхівці з електроопаленням, навіть дизель-генератори не врятують. Якщо декілька діб не буде світла, треба лише консервувати будинок.

– У містах, зокрема Вінниці, до початку опалювального сезону планують створити «енергетичні острови» навколо об’єктів критичної інфраструктури та промпідприємств за рахунок переважно сонячної енергетики. Чи доречно узимку розраховувати на неї?

– Ми повинні використовувати ті джерела, які нам дає природа – сонячну, геотермальну, вітрову енергію. Але її не вистачить на всі наші побутові та промислові потреби. «Енергетичні острови» базуються не тільки на «сонці», вони опираються на когенерацію – газотурбінні, газопоршневі установки, малі ГЕС. Мережі Мікрогрід – Це майбутнє будь-якої країни. Не одна потужна станція на всю країну, а багато маленьких джерел генерації у громадах, які можуть працювати ізольовано чи паралельно за ринковими принципами… Створення такої розгалуженої мережі дуже не дешевий шлях, рух у такому напрямку розрахований на тривалий період. Але Україна на нього стала.

– То чи варто, приміром, встановлювати сонячні панелі у багатоповерхівках?

– Треба. Хоча й на все не вистачить, але ми повинні ефективно використовувати площі. На освітлення під’їздів точно вистачить.

«Щоб вінничани відчули зміни, величини інвестицій у ремонт та реконструкцію треба помножити на десять»

– Вінничани доволі часто скаржаться на показники напруги, які виходять за межі 210-230 вольт. І це хронічне явище, з яким стикаються десятиріччями. Наскільки складно його «нормалізувати»?

– Складно знайти гроші, щоб то зробити. На сьогодні наша компанія має лінії 0,4, 10, 20, 35, 110 кV протяжністю 42 843 км (Загальна довжина екватора Землі становить 40 075 км, – прим. авт.), з яких потребують ремонту – 18 800, реконструкції – 5 800. Тобто 43% слід ремонтувати, а 13% – реконструювати.

По підстанціям 10, 20, 35, 110 кV ситуація наступна. Всього – 10 500, потребує ремонту – 3 400, реконструкції – 2 289.

Як природні монополісти в області, всі ремонти ми виконуємо виключно за погодженням з НКРЕКП. Нацкомісія дивиться, куди йде кожна копійка, каже скільки витрачати на інвестиційну програму, ремонти, тощо. На сьогоднішній день за планом на 2024 рік компанія виділяє на ці цілі 286 млн грн. Це дозволяє по лініям відремонтувати 0,9% від необхідного, реконструювати 0,1% від необхідного. По підстанціям – 3% під ремонт, 0,1% на реконструкцію.

Для того, щоб вінничани відчули зміни, величини інвестицій у ремонт та реконструкцію треба помножити на 10. Приблизно 3 млрд на рік. Тоді за 3-5 років ми повністю приведемо мережі до відповідного стану.  

Чому така жахлива ситуація?  Ми повинні пригадати 90-і роки, коли десятиріччями ніхто нічого не ремонтував. Згадаємо обледеніння 2000 року, коли все «лягло». Тоді Вінниччина «піднялась» першою, тому що люди працювали 24/7 і чим могли, так і ремонтували. Але «білими нитками зашивали штани», і вони рвуться. Виправити все одразу ми не можемо.

– Знову «повертаємось» до болісного питання тарифів…

– А звідки візьмуться гроші?.. НКРЕКП не хоче піднімати тарифи до економічно обґрунтованого рівня для кожної енергокомпанії, адже це призведе до серйозного підвищення тарифу для усіх споживачів. Світова спільнота, з іншого боку, того вимагає. Казати, шо Нацкомісія чи обленерго винні у такій ситуації не вірно, ми всі разом, як суспільство, повинні спільно приймати рішення.

Нічого не робити не можна. Наші діти чи онуки звинуватять у бездіяльності, яка призведе у майбутньому до значно більших проблем в енергетиці. Я такого не хочу. Також не хочу, щоб за один рік ми з вами отримали підняття тарифів на 100-300% і всі доходи витрачали «на світло». Ні… Це не вірний підхід. Треба знайти золоту середину, баланс між потребою та спроможністю.

Будемо відверті, сьогодні наші мережі старіють, а повинні хоча б утримуватися на сталому рівні.

– Тарифи завжди були політичним питанням.

–  Про то і хочу сказати, але, знаєте, не треба в усьому звинувачувати обленерго. Так, це просто, бо обленерго поруч. Сюди можна прийти посваритись, написати у соцмережі. Не треба шукати винного, треба розуміти сутність проблеми. 

«Треба будувати нові теплові станції, а не відновлювати старі»

– З кінця 2023 року в українському експертному середовищі почали казати про необхідність будівництва чотирьох нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС, а також дефіцит електроенергії в Україні протягом 2025-26 років навіть за умови припинення бойових дій. Наскільки реалістичними виглядають, на вашу думку, плани по Нетішину?

– Моя особиста думка може не співпадати з позицією міністерства чи «Енергоатому». Давно казав, що Україні не потрібно будівництво блоків потужністю 1000 МВт. Адже знову матимемо концентрацію потужностей в одному місці, що потребує будівництво нових ЛЕП 330-750 кV. Вже сьогодні по Хмельницькій та Рівненський АЕС є обмеження по видачі. Не вистачає ліній на нинішню генерацію. 

Якщо мета в експорті електроенергії – то треба так і казати.

Ставка на потужні блоки передбачає, що завжди один такий треба мати у резерві, щоб у разі потреби задіяти. Далі, робота у недовантаженому режимі призводить до втрат (неефективне використання ресурсу). «Мінусів» багато.

З 2022-го у міністерстві казали, що Україна потребує малих модульних реакторів потужністю 50, 70, 80 кV. З цим я згоден.

– Тобто можна припустити, що нові потужні блоки – це авантюристичний план на часи відновлення?

– Принаймні не вірний план. Атомний блок будується за більше ніж п’ять років.

– Чи варто і чи є можливості в Україні відновити теплову генерацію, зважаючи на її маневреність та використання особливих марок вугілля?

– Теплова генерація повинна бути. Існуючим блокам понад 30 років. На сьогоднішній день існують зовсім інші технології. По ним і треба будувати. В Україні вже функціонують нові газотурбінні установки. Вони можуть бути різної потужності.

Відновлювати – «ні», будувати – «так»…

Де будувати? Можливо, на тих майданчиках, які є. За якими технологіями будувати? Треба вибирати найоптимальніші варіанти з урахуванням наявного палива та використання в енергосистемі. А не тому, що є інвестиції і їх треба аби як «прилаштувати».

Одночасно слід активно розвивати сонячну, вітрову енергетику, але з умовами – з накопичувачами та аварійним запасом енергії, яким буде керувати виключно держава (системний оператор). 

Підписуйтесь на сторінки NaПарижі official у соцмережах:

Facebook https://www.facebook.com/profile.php?id=61555871626583

Telegram  https://t.me/nap

Visited 340 times, 1 visit(s) today
Close Search Window