Двоє з трьох керівників єпархій УПЦ МП Вінниччини засудили дії РПЦ щодо «привласнення» єпархій на тимчасово окупованих територіях України. Офіційна заява архієреїв датується 31 жовтня. Учора своїм українським «братам по вірі» відповів прессекретар Кіріла. Він заявив, що ніхто нічого змінювати не збирається.
Нагадаємо, починаючи з 2022 року РПЦ на чолі з кривавим патріархом Кірілом захоплює українські єпархії дружньої УПЦ МП на окупованих територіях. Спочатку це були кримські та окремі, які розташовані від Луганщини до Херсонщини. Реакції очільника УПЦ МП Онуфрія не було. Архієреїв також. Певним Рубіконом стало відсторонення митрополита Іларіона та захоплення росіянами Донецької єпархії.
Цей крок обурив одного з найвпливовіших архієреїв Московського патріархату – керівника Одеської єпархії Агафангела, до речі, колишнього архієпископа Вінницького. У церковних колах кажуть про давню дружбу між Агафангелом й Іліріоном. Ще додамо, що донедавна Агафангел був одним з лідерів так званої «промосковської партії» в УПЦ МП. Потім росіяни ракетою зруйнували кафедральний собор в Одесі, а тепер ще й відправили «на покій» друга.
«Ми, архієреї Української Православної Церкви, рішуче засуджуємо це рішення, яке є антиканонічним, оскільки церковне право регламентує канонічні відносини між Православними Церквами.
Другий канон Другого Вселенського Собору наголошує на необхідності поважати юрисдикційні кордони, застерігаючи від будь-яких спроб однієї Церкви взяти під контроль територію іншої.
Восьмий канон Третього Вселенського Собору прямо забороняє будь- якому єпископу втручатися у юрисдикцію іншого єпископа.
Крім цього, це рішення спрямоване на підрив самостійності України та самого буття Української Православної Церкви в тяжких умовах воєнних дій на території України. Адже антиканонічне звільнення митрополита Іларіона, українця за походженням, будівничого Донецької єпархії, багаторічного архіпастиря на Донеччині та призначення на його місце архієрея-росіянина свідчить саме про прагнення Москви анексувати канонічну територію Української Православної Церкви з метою знищення її самостійності та незалежності.
Ми не погоджуємось із таким рішенням, вимагаємо його негайної відміни, закликаємо до відмови від агресивної церковної політики щодо Української Православної Церкви та її багатостраждальної пастви, до поваги кордонів канонічної Української Православної Церкви, суверенітету та територіальної цілісності України», – йдеться у заяві.
Серед її підписантів митрополит Вінницький Варсонофій і митрополит Могилів-Подільський Агапіт. Архієпіскоп Сергій, вікарій тульчинської єпархії та де-факто її керівник, адже засуджений в України митрополит Іонафан перебуває у РФ, не підписав заяву.
У Російській православній церкві відреагували на звернення архієреїв УПЦ МП. Керівник пресслужби В.Легойда зауважив, що «ці дії продиктовані необхідністю змін і тому ніхто їх скасовувати не буде». Наголошуємо, «відповів» не Кіріл чи митрополит рангом нижче, а прессекретар. Це означає, що у Москві дали зрозуміти українських архієреям рівень ставлення до них. Як до звичайної пастви.
За словами Логойди, рішення про порядок управління єпархіями на тимчасово окупованих територіях Донбасу «приймаються священновладдям Російської православної церкви в особливих умовах воєнних дій, коли перебіг церковного життя вимагає таких рішень», а питання щодо Іларіона не скасовуватимуть, «оскільки нинішнє становище у регіоні, де йдуть бої та щодня гинуть люди, диктує необхідність змін».