Автор Олеся Рудницька 12:19 Історія, Новини

До вінницького музею повернули унікальне стародавнє видання

Втрачену під час Другої світової війни книгу «Октоїх» 1758 року нарешті повернули до Вінницького обласного краєзнавчого музею. Стародрук є унікальним, адже він – а існує лише чотири такі книги – єдиний, де повністю збереглися всі сторінки, всі гравюри і палітурка.

Передали раритет вінничанам з Міністерства культури та стратегічних комунікацій, завдяки роботі Служби зовнішньої розвідки України.

Про це повідомляє Вінницька ОВА.

Зазначається, що з музею книгу вивезли Німеччини у 1941-42 роках. За дивним збігом обставин з часом «Октоїх» опинився у приватній колекції на території Криму.

Нещодавно, перебуваючи в Європейському Союзі, власник надав цифрові копії відбитків штампів книги для експертизи. Дослідження підтвердило наявність оригінальних овального та квадратного штампів Вінницького музею. Водночас на книзі був відсутній відбиток перевірки НКВС 1947 та 1952 років, обов’язковий для всіх музейних об’єктів, що підтверджує втрату стародруку саме в роки війни.

«Те, що книга «Октоїх» була втрачена під час Другої світової війни та повернена сьогодні — це відновлення історичної справедливості. Стародрук уніатської доби дає унікальні можливості для науковців — істориків, філологів, богословів. Він містить не лише тексти, а й маркери історичного часу, які можна простежити через стиль, мову, шрифт, орнаменти», — наголосив заступник міністра культури та стратегічних комунікацій Сергій Бєляєв.

Посадовець також підкреслив, що повернення культурних цінностей відбувається завдяки тісній співпраці зі Службою зовнішньої розвідки, Офісу Генерального прокурора, МЗС, іншими державними органами України та правоохоронними органами міжнародних партнерів.

«Повернення цієї книги — це не лише повернення артефакту, а й відновлення частинки нашої історії та культури, яка була втрачена», — зазначив заступник начальника Вінницької ОВА Андрій Кавунець, запевнивши, що видання буде відцифроване, щоб з ним мали змогу ознайомитись всі охочі.

Для довідки

Назва «Октоїх» (або «Осмогласник») походить з грецької мови й означає «восьмигласник». Це богослужбова книга, в якій на кожну неділю подається вісім варіантів церковних співів і молитов, серед яких не лише короткі пісні, але й цілі поеми на честь Богородиці, апостолів та інших святих.

Видання було надруковане старослов’янською мовою в друкарні Почаївської Свято-Успенської лаври. Книга містить 380 аркушів, виконана у дві колонки з використанням червоного та чорного чорнила. Її прикрашають десять гравюр, створених майстром Йосифом Гочемським, численні заставки, ілюстрації та мистецько оформлені ініціали. Палітурка книги прикрашена тисненням із зображенням Божої Матері з немовлям. Передню частину обкладинки оздоблено рослинним орнаментом, а зворотну — геометричним.

Visited 23 times, 1 visit(s) today
Close Search Window