Засідання постійної комісії з питань освіти, релігії, культури, молоді та спорту Вінницької облради, яке відбулось 17 березня, було присвячено інформації про виконання Програми розвитку та функціонування української мови в усіх сферах життя Вінницької області на 2024-2028 роки. Для депутатів профільної комісії виявилось неочікуваним її «таємне» існування.
Як повідомляє Вінницька облрада, «члени постійної комісії рекомендували Вінницькій обласній військовій адміністрації внести Програму на розгляд сесії обласної Ради».
«Програма розвитку та функціонування української мови – дуже важлива й актуальна, – зазначив заступник голови облради Ігор Івасюк. – У її рамках реалізується багато корисних заходів, до яких можуть долучатися жителі Вінниччини».
Під час доповіді директор департаменту гуманітарної політики Вінницької ОВА володимир Буняк зазначив, що програма була розроблена у серпні та затверджена у вересні минулого року. За словами депутатки облради Вікторії Родинкової, «і з великою ймовірністю так би і не дізналися, якщо б на минулій сесії обласної ради я б не поставила питання функціонування української в нашому регіоні і його б не підтримав мій колега Андрій Гижко», який запропонував доручити департаменту розробити названу програму. А вона, виявляється, є…
Ба більше, В.Родинкова каже, що «ще декілька місяців тому, за повідомленням мовного омбудсмена Тараса Креміня, Вінниччина належала до списку областей, де функціонування української не було законодавчо закріплено на регіональному рівні».
Тобто, попри законодавчі норми, Вінницька ОВА працює «відокремлено» від обласної ради та навіть такої державної інституції, як мовний омбудсмен.
«Втім, з’ясувалося, що програма вже розроблена і навіть, за інформацією директора депаратаменту гумполітики Володимира Буняка, в її рамках проводяться відповідні заходи. Відтак, члени постійної комісії з освіти рекомендували Вінницькій обласній військовій адміністрації внести Програму на розгляд сесії обласної Ради, щоб про неї дізналися і депутати. Та, переконана, про неухильне дотримання принципу функціонування української мови в Україні не повинен забувати ніхто – незалежно від наявності та рівня виконання будь-яких подібних програм», – зазначила депутатка.