У середу, 17 червня, користувачі телеграм масово отримали запрошення на участь у фейковий мітингу у Львові з нагоди польського Дня пам’яті «жертв геноциду, вчиненого ОУН та УПА» на Волині. Повідомлення розсилали через бота, а охочим прийти на мітинг пропонували $2 тис.
У Польщі 11 липня відзначатимуть День пам’яті «жертв геноциду, вчиненого Організацією українських націоналістів та Українською повстанською армією на східних землях Другої Польської Республіки». Саме таке формулювання використане на афіші із запрошенням взяти участь у фкйуовому мітингу у Львові. На афіші зображений маленький хлопчик із квіткою в руках та вказаний напис польською – Wołyn Pamiętamy 1943 (Пам’ятаємо Волинь 1943).
Зауважимо, тему Волинської трагедії використовують для розбрату польського та українського народів давно.
Розділяй і володарюй – за таким принципом діяли римляни та всі інші імперії. Російській це чудово вдавалось сторіччями.
У даному випадку мета фейку – додати аргументів тим, хто вже вороже налаштований до історичних подій. За словами Міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького, фейк спрямований на підрив історичного конструктивного діалогу між Україною та Польщею. Росіяни хотіли би, щоб цей фейк поширювався від людини до людини, серед тих, кому ця тема знайома і кого вона безпосередньо зачіпає.

Україна та Польща зараз є ключовими партнерами, особливо на тлі повномасштабної війни РФ проти України. Польща надає значну військову, гуманітарну та політичну підтримку Україні. Тому будь-яка спроба посіяти зерна розбрату між нашими країнами слугує інтересам ворогів, насамперед росії, яка прагне послабити єдність Європи та ізолювати Україну.
Фейк був спрямований саме на польську авдиторію. Тема Волинської трагедії безпосередньо стосується поляків. Ексгумація останків жертв є надзвичайно важливою темою для польського суспільства. Фейк про нібито зупинку цих робіт безпосередньо зачіпає пам’ять про польських загиблих і може викликати сильне обурення, розчарування або відчуття неповаги з боку України. Мовляв, Україна не дотримується домовленостей.
Щодо Волинської трагедії – то росіяни дійсно часто паразитують на цій темі. Згадаємо хоча би мем із державним зрадником Олегом Царьовим, який не в лад апелював до “Валинскай рєзні”. Він так це називає. А це було ще 11 років тому. Тема й досі серед інструментів російської пропаганди.

Російська пропаганда взагалі намагається використати будь-яку тему, яка сприятиме розколу відносин між поляками та українцями. Загалом це не єдина тема, якою оперують російські пропагандисти та їхні посіпаки як серед українців, так і серед поляків. Є ще кілька тем, якими у Москві намагаються маніпулювати.
Наприклад, російська пропаганда часто намагається розпалити суперечки щодо історичних постатей, таких як Степан Бандера, якого в Україні вважають героєм, а в Польщі – неоднозначною фігурою. Також, росія використовує тему українських біженців у Польщі, стверджуючи, що вони створюють проблеми для місцевого населення. У перспективі це може призвести до послаблення підтримки України з боку польського уряду та суспільства. Якщо ми не будемо грамотно протидіяти дезінформації та таким от інформаційним вкидам.
Фейки переважно поширюють «ліві» акаунти
Офіційні рішення та документи завжди публікуються на офіційних державних ресурсах. На них посилаються медіа. якась маловідома група в соцмережах, анонімний Telegram-канал, чи підозрілий вебсайт легко використовувати для поширення фейків.
Серед прикладів успішної взаємодії України та Польщі вказана спільна протидія провокаціям та протидія дезінформаційній атаці щодо фейкових відомостей про нібито скасування українською стороною дозволу на проведення робіт на території колишнього с. Пужники. Аналогічна інформація розміщена й на сайті польського Міністерство культури та національної спадщини.