На Вінниччині через суд вдалось повернути державі ділянку у 6 га, на якій розташоване поселення Черняхівської культури. Хоча територія вважалась пам’яткою архітектури та перебувала під охороною держави, 2020 року її віддали під сільгоспвиробництво.
Про це повідомляє пресслужба Вінницької обласної прокуратури.
«Рішенням Господарського суду Вінницької області задоволено позов Жмеринської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Вінницької обласної державної (військової) адміністрації про визнання незаконним і скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області та зобов’язання повернути в державну власність земельну ділянку історико-культурного призначення площею 6 га у Станіславчицькій громаді Жмеринського району», – йдеться у повідомленні.
Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» такі об’єкти можуть перебувати виключно у державній власності.
А наказом ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області ділянку з пам’ятками «черняхівців» передало в комунальну власність Станіславчицької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Наразі скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області. Сільську раду зобов’язали повернути ділянку державі.
Після набрання рішенням законної сили вживатимуться заходи щодо його реального виконання.
Загалом у 2024 році прокуратурою подано 4 позови про повернення земельних ділянок історико-культурного призначення на Вінниччині площею понад 56 га, з яких судами вже задоволено 3 позови.
Черняхівська культура, у найпізніших публікаціях — культура Черняхів-Синтана-де-Муреш — археологічна культура, яка існувала в 100–500 роках нашої ери. Пам’ятки фіксують на території України, Молдови, Румунії. Культуру пов’язують з часом перебування готів на цій території, які жили поруч з давнім населенням.