Автор Ігор Заіковатий 21:18 Конфлікти, Новини

Блокаду кордону поляками спровокували росіяни, п’ять агрохолдингів і демпінг цін на зерно

Блокаду польсько-українського кордону минулого року пов’язували з виборами та небажанням правлячої партії «ПіС» президента Дуди втручатись у протести фермерів. Вже обрано новий уряд. Його очільник Туск нібито оголошував усіляку підтримку Україні, а тим часом світові показують, як поляки розсипають українське збіжжя, а трактор фермера прикрашає радянський прапор і заклик до диктатора Путіна.

Попри завершення виборчого процесу, політика не залишилась у минулому. Про російський слід казали минулоріч. Кажуть і тепер. Але ж є влада?.. Урядовці визнають конституційне право на протести.   

«Нас чекає дуже серйозна боротьба», – заявив незадовго до початку нового блокування українського кордону польський прем’єр Дональд Туск під час зустрічі з фермерами. І додав: «Ми хочемо підійти до цього максимально відповідально».

За словами польського прем’єра, українське сільське господарство «набагато більш європеїзоване з точки зору бізнесу, ніж декому здається». Він зауважив, що йдеться не лише про суто українських виробників, але й інтереси «голландських, німецьких чи датських компаній» в Україні.

Отже, офіційна Варшава визнає, що проблема не суто двосторнніх відносин, як це подається, зокрема в українських ЗМІ. Пересічний українець-фермер у Польщі погоду на ринку зерна не робить. Ба більше, ставлення до проблеми, через яку гальмується доставка гуманітарних вантажів і товарів подвійного призначення, не поспішають розв’язувати по обидва боки кордону.   

«Проблема цілеспрямовано створена росією, яка залила весь європейський ринок зерном по демпінговим цінам, що його обвалило і призвело до майже банкрутства фермерів. Це війна росії проти ЄС при посередництві зерна. Раніше був газ», – зазначив журналіст Дмитро Aнтoнюк.

Він вважає, що «надприбутки від цього отримують 4 американські агрохолдинги і один французький, які не вийшли з росії після 24 лютого 2022».

«Їм вертають у нас ПДВ і наша влада чомусь (???!) про них не згадує, хоча вони володіють величезними землями в Україні», – пояснив Д.Антонюк, пропонуючи «ввести у Брюселі ембарго на російське крадене і криваве зерно і поставити на місце агромонополістів».

Напис на плакаті фермера: “Путін, зроби порядок в Україні, в Брюсселі і з нашим урядом”. Також на тракторі радянський прапор. Польська преса пише, що цього водія затримали за радянську символіку

Щодо блокади польськими фермерами, розсипанням зерна та закликами до Путіна «навести лад в Україні, Брюсселі та з урядовцями», то на думку журналіста «корисних ідіотів путіна вистачає з польської сторони кордону, але не бракує й у нас».

«Насправді, якщо повивчати те, що відбувалося, була непомічена атака, я б це так називав, з боку Російської Федерації. Що сталося? Вони конвертували нафту на зерно. У тому сенсі, що величезними дотаціями сприяли виробництву зерна і цим зерном закидали Європу.

Це викликає величезний протест. Це не те, що відбувається на кордоні з Україною. Вузьке бачення не дозволяє бачити картину.

У Польщі сьогодні відбуваються блокади практично всіх міст, понад 300 доріг, десятки тисяч селян блокують, я б сказав, державні установи. Такі самі протести відбувалися в Німеччині, у Франції, в Іспанії, в Португалії. Просто треба бачити повну картину кризи, яка, я повторюю, починається з політики Російської Федерації», – вважає Пьотр Кульпа, директор програм школи міністрів Київської школи державного управління, колишній член уряду Польщі.

В інтерв’ю Radio NV він пояснив, що «Російська Федерація є найбільшим постачальником зерна на ринок Європейського Союзу. І треба зауважити, що ні на нафту, ні на зерно блокада не була спрямована. 14,5% зерна, яке є на території Європейського Союзу, належить Росії. Треба зауважити, що до цього ще додається 12% зерна зі Сполучених Штатів, та сама [кількість] — з Канади, більш-менш те саме — з Австралії і від Аргентини вже менше. Україна на рівні 9%».

«Виходить, що на сьогодні тиск цін на європейський ринок вбиває селян, але далеко не є неприбутковим для імпортерів. Якщо дивитися на те, хто купує це зерно: 21% — зерна Італія, Іспанія — 12%, Німеччина — 10%, Бельгія 10%. Виходить, що Польща — як за імпортом, так і за експортом зерна — є дрібним ринком. Це все на рівні нижче 2%.

І різанина, я б сказав, яка організована на кордоні, це прояв безглуздості, прояв нерозуміння того, з чим маємо справу», – додав П.Кульпа.

Visited 8 times, 1 visit(s) today
Close Search Window