Протягом весни російське керівництво відкидало необхідність зустрічатися з українською стороною для врегулювання спірних питань, пов’язаних із війною. Москва лише казала про «дух Анкоріджу», що означало капітуляцію України. Як тільки війна у Перській затоці почала добігати кінця, кремлівська риторика почала потрохи змінюватися. Хоча поки це лише слова.
«Росія готова відновити переговори з Україною з тої точки, на якій вони зупинились», – заявив голова МЗС Росії Сергій Лавров.
У притаманній російському дипломату манері він звинуватив ЄС у мілітаризації України, а Штати у тому, що зустріч президентів на Алясці була потрібна, щоб «виграти час». Також Лавров констатував, що санкції починають повертатися.
«Крім продовження всіх байденівських санкцій, вже прийнято чималий пакет санкцій адміністрації Трампа проти Росії», – сказав дипломат, не приховуючи розчарування у Трампі, який перестав бути прихильником Москви.
Зауважимо, востаннє Україна, РФ і США обговорювали тему війни 17-18 лютого в Женеві. В Абу-Дабі 5 березня сторони вже не зустрілися, хоча саміт планувався.
Зміни риторики росіян можна пов’язати з кількома факторами. Перший – падіння цін на нафту у зв’язку з переговорами США та Ірану. Другий – регулярні удари по російським НПЗ і дефіцит палива в частині регіонів. Третій – невтішний прогноз з економічною ситуацією до кінця року у РФ.
Проте не варто розглядати заяву Лаврова, як бажання миру. Це може бути імітацією бажання та спробою «виграти час» для відновлення військового та фінансового потенціалу.