Служба безпеки України спільно з Офісом Генерального прокурора викрили чинного народного депутата Федіра Христенка (ОПЗЖ) у державній зраді та співпраці з російськими спецслужбами. Слід зазначити, що сам парламентарій втік з України 14 лютого 2022-го і з тих пір не повертався.
Про це повідомляє прес-служба СБУ.
Без рішення суду
Сьогодні ранком з’явилась інформація, що силовики проводять масштабну спецоперацію з нейтралізації російського впливу на Національне антикорупційне бюро України (НАБУ). Відбувається серія обшуків у різних регіонах України. Детективам інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з РФ, зокрема коноплею, корупційні дії в інтересах олігархів тощо. За попередньою інформацією, зафіксовано факти неофіційного впливу російських спецслужб на детективів Бюро.
«Зокрема, один з детективів передавав ворогу секретні дані через оточення Януковича. Інший – зрадив державу та вів незаконний бізнес з рф, сьогодні його затримала СБУ», – йдеться у повідомленні.
В НАБУ підтвердили, що без ухвал суду співробітники СБУ та Офісу генпрокурора проводять слідчі дії щодо працівників бюро.
Ланцюжок впливу
Потім повідомили, що викрили керівника міжрегіонального управління детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова на веденні бізнесу в РФ. З Дніпра він координував діяльність Бюро у Дніпропетровській та Запорізькій областях. І за даними слідства, підтримував контакти з представниками країни-агресора та допомагав своєму батьку вести незаконну торгівлю з РФ. Магамедрасулов виступав посередником у продажі партій технічної коноплі, яку вирощував його батько, до республіки Дагестан.
А от далі у СБУ розкрили ім’я куратора. Нардеп Христенко нібито був завербований ФСБ ще за часів колишньго президента Віктора Януковича і тривалий час працював як резидент – один із ключових агентів. За матеріалами слідства, Христенко підтримував контакт з детективом НАБУ Русланом Магамедрасуловим, якого сьогодні затримала СБУ.
Крім того, фігурує керівник підрозділу детективів Олександр Скомаров. Встановлено, що у 2022 році дружина Скомарова виїхала за кордон на авто, яке належить родині Христенка. За даними слідства, нардеп через Скомарова намагався вплинути на Бюро економічної безпеки.
Скомаров був кандидатом на посаду керівника відомства, і в разі його призначення очікувалося, що він сприятиме закриттю справ проти Ігоря Коломойського. Цю інформацію підтверджує переписка Коломойського з підлеглими.
Слідство також задокументувало, що двоє детективів НАБУ – підлеглі Скомарова – супроводжували бізнес-партнера Коломойського Геннадія Боголюбова під час перетину кордону. За даними СБУ, «операцію прикриття» також організував Христенко.
Матеріали НАБУ у «контактів» Христенка
Під час обшуків у пов’язаних з депутатом осіб вилучили документи кримінальних проваджень НАБУ, зокрема матеріали негласного стеження та анкети кандидатів у детективи Бюро. Це свідчить про системні витоки інформації з антикорупційного органу та можливе агентурне проникнення ФСБ.
Наразі слідчі встановлюють усі обставини справи. Процесуальне керівництво здійснює Офіс Генпрокурора.
Що відомо про справу
Слідство встановило, що Христенко мав значний вплив на діяльність Бюро. Зокрема, він підтримував зв’язок із керівниками та детективами НАБУ, через яких здійснював вплив на кримінальні провадження, зокрема в інтересах окремих бізнесменів і політиків.
Йому вже заочно повідомлено про підозру за статтями:
- ч. 2 ст. 28, ч. 1, ч. 2 ст. 111 (держзрада, вчинена в умовах воєнного стану групою осіб);
- ч. 2 ст. 369-2 (зловживання впливом).
Цього разу під прицілом опинилося Національне антикорупційне бюро – структура, що має гарантувати неупередженість та боротьбу з корупцією на найвищому рівні.
Про Христенка
Нардеп від забороненої ОПЗЖ виїхав з України 14 лютого 2022 року. Разом з дружиною уродженець Донецької області оселився в елітному будинку у Варшаві, помешкання нібито належить місцевому мешканцю. Апартаменти нардеп орендував 19 лютого – за 5 днів до повномасштабного вторгнення Росії. У власності дружини Христенка також є квартира на 176 квадратних метрів у Москві. Раніше проживав у селі Романків під Києвом.
Він чинним нардепом, тому отримує зарплату.
Доступ до таємниць
Сьогодні зранку Служба безпеки України без офіційного попередження, передбаченого чинним законодавством, прийшла до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з перевіркою щодо дотримання законодавства про державну таємницю.
«У рамках перевірки працівники СБУ отримали доступ до інформації про всі негласні та оперативні заходи, а також спецоперації, які проводять НАБУ і САП.
Перевірку організовано в період, коли керівництво НАБУ і САП перебуває в офіційному закордонному відрядженні.
Указані заходи можуть призвести до розкриття інформації щодо негласних слідчих дій у рамках численних кримінальних проваджень, які наразі розслідуються НАБУ і САП.
Закликаємо співробітників СБУ суворо дотримуватися норм чинного законодавства, щоб унеможливити “злиття” інформації та зрив розслідування топкорупційних справ, розпочатих НАБУ і САП», – повідомила Спеціалізована антикорупційна прокуратура.