Російська церква на чолі з патріархом Кірілом максимально залучена до пропаганди загарбницьких війн Кремля та ідеології «руського миру». Вона не тільки переписує історію, а навіть ставить на службу святих. Приміром, Серафіма Саровського офіційно оголошено «покровителем російської ядерної зброї». На його честь у Вінниці та сусідніх Якушинцях значно раніше названо два храми різних конфесій Православної церкви. У рамках деколонізації громади відмовлялись від топонімів, пов’язаних з росіянами. Чи має цей процес «зачепити» церковне життя?
Серафим Саровський, як офіційний «покровитель ядерної зброї РФ»
Російські фізики-ядерщики вважають Святого Серафіма Саровського, який народився у Курську, своїм «покровителем». В їхньому середовищі існує думка, що дух Серафіма Саровського допоміг створити «ядерний щит» країни, досягнути «ядерного паритету» та «зберегти мир».
Такі меседжі нині надзвичайно популярні на Росії. Патріарх Кіріл нещодавно заявляв, що науковий центр Курчатова, де створювали цей «щит», був розташований в обителі та «під покровом» Серафіма Саровського.
Ким насправді був монах Серафім
Стисло опишемо біографію. Прохір Мошнін народився у 1754 році. За переказами семирічним хлопчиком впав з дзвіниці, але дивом залишився живий. У юності паломником прибув до Києва поклонитися святим. Один з монахів спрямував Прохора до краю, де була розташована «Саровська пустинь». Той пішов і залишився послушником у Саровському монастирі у 18-річному віці.
Шістнадцять років провів у лісі, з них три роки — у повному мовчанні. За переказами випробував себе подвигом стовпництва: 1000 днів і ночей стояв на валуні і невпинно молився. Коли Серафіму пішов сьомий десяток, почав приймати стражденних, розраджувати і зціляти їх. За свідченнями очевидців, преподобний мав дар слова «живого і щедрого», прозорливість незвичайну: читав думки, як книгу. Святого зображають з ведмедем. Нібито звіра монах годував з рук.

У 1920-ті роки росіяни Саровську пустинь закрили, а мощі Серафіма вивезли в невідомому напрямку. Тільки в 1991 році їх виявили у фондах музею атеїзму, розміщеного в Казанському соборі Санкт-Петербурга. Саровську пустинь перетворили на науковий центр.
Все, що відомо про монаха Серафіма, жодним чином не пов’язано з ядерною зброєю.
Але то таке…
Традиція маніпуляцій
Мабуть варто нагадати, що російська пропаганда на маніпуляціях «пуд солі з’їла». Завдяки ним країна була названа Росією, створено міф про «триєдиний народ», імперську георгіївську стрічку «прив’язали» до «Дня перемоги» у Другій світовій війні, тому не дивно, що монах, який все життя провів у молитві, раптом перетворився у «покровителя» руйнувань і смерті…
Вінницькі храми на честь «покровителя ядерної зброї»
У Вінницькій єпархії УПЦ МП є храм прп. Серафіма Саровського, який розташовано у селі Якушинці, що поблизу обласного центру.

Також є храм на честь цього святого і у підпорядкуванні Вінницько-Тульчинської єпархії ПЦУ. Він розташований в обласному центрі на перетині вулиці Політехнічної та Хмельницького шосе.

Обидва вони з’явились і були названі на честь святого значно раніше заяв Кіріла.
Зауважимо, георгіївська стрічка в Україні є забороненою, адже асоціюється з російською агресією. Деколонізація передбачає відмову від імен Пушкіна, Лермонтова, Толстого, Чайковського, як представників російського імперіалізму, які і нині використовуються пропагандою.
А як бути із Серафімом Саровським?

Звісно, цей російський монах не був прихильником війни. Навпаки він проповідував любов до ближнього. Свого часу заступився за розбійників, які його жорстоко побили та скалічили. Але Кірілом Серафіма перетворено на елемент пропаганди ядерної зброї, застосуванням якою, до речі, четвертий рік Україні погрожують окремі росіяни.