Автор Ігор Заіковатий 11:15 Війна, Конфлікти, Новини

Після підписання угоди по надрам США заявили про відмову від ролі посередника для закінчення війни

Вашингтон більше не буде посередником у переговорах із Москвою та Києвом. Обидві воюючі сторони мають домовитися самі. Про це заявила спікер Держдепу Теммі Брюс після підписання угоди по копалинам з Україною та пропозиції росіян «домовлятися» без американців.

Відхід від переговорів

«Суть змін полягає в тому, що ми більше не будемо, за першим покликом, літати по світу, щоб проводити зустрічі і бути посередниками. Ми, як і раніше, прихильні участі, ми готові допомогти, чим можемо, але тепер усе залежить від сторін конфлікту», – сказала Т.Брюс під час брифінгу.

За її словами, що у світі достатньо й інших регіонів, які потребують уваги. Відповідаючи на запитання, чи готові США посилити санкції проти Кремля, речниця Держдепу сказала, що президент США «висловив готовність діяти в цьому напрямку».

Нагадаємо, українці втратили надію на те, що Дональд Трамп хоче справедливого миру для України вже в березні. У квітні рейтинг довіри до Трампа серед українців упав до 7%. Ймовірно, тенденція розчарування зберігатиметься.

Угода заради угоди?

Вашингтон «оновив» вектор зовнішньої політики після того, як 1 травня віце-прем’єрка Юлія Свириденко і міністр фінансів Скотт Бессент підписали багатостраждальну угоду про надра між Україною і США зі створенням спецфонд 50/50 між країнами.

У тексті перераховані природні ресурси, яких стосується договір, а також платежі, що підлягають перерахуванню в інвестиційний фонд.

Згідно документу, активи, що стосуються природних ресурсів, означають ділянки, запаси та родовища на території України таких корисних копалин: алюмінію, сурми, миш’яку, бариту, берилію, вісмуту, церію, цезію, хрому, кобальту, міді, диспрозію, ербію, європію, фтору, плавикового шпату, гадолінію, галію, германію, золота, графіту, гафнію, гольмію, індію, іридію, лантану, літію, лютецію, магнію, марганцю, неодиму, нікелю, ніобію, паладію, платини, калію, празеодиму, родію, рубідію, рутенію, самарію, скандію, танталу, телуру, тербію, тулію, олова, титану, вольфраму, урану, ванадію, ітербію, ітрію, цинку, цирконію, нафти, природного газу (включаючи скраплений природний газ) та інші мінерали або вуглеводні. 

Що стосується платежів, то узгоджений з Україною дохід в тексті угоди означає 50% усіх роялті (орендних платежів), ліцензійних платежів та сум, що підлягають сплаті за угодами про розподіл продукції, отриманих будь-яким державним органом України у зв’язку з видачею нових ліцензій або спеціальних дозволів щодо розвідки, виробництва, видобутку, розробки, добування, експлуатації, переробки, очистки або іншого використання активів, що стосуються природних ресурсів. 

Жодних гарантій безпеки, зрозуміло, угодою не передбачено. Не згадуються і якісь борги перед Штатами.

Без посередників

Перед підписанням угоди та заявою Держдепу про відмову від ролі переговорника, очільник російського МЗС Сергій Лавров запропонував прямі переговори – без посередників.

«Наша пропозиція, яку озвучив президент Путін, — це початок прямих переговорів, без попередніх умов. Перемир’я (на 30 днів, яке пропонує Україна — ред.) в цій ситуації розглядається як попередня умова», — зазначив міністр.

Окрім різного безглуздя Лавров сказав, що Росія не бачить можливостей для чесного моніторингу дотримання тривалого перемир’я.

«Вакуум» чекає на нового лідера

Після крайньої зміни позиції США Україна залишається у ситуації кінця минулого року, коли були «друзі миру» у особі КНР і Бразилії, ворог і певна підтримка партнерів. Трамп багато обіцяв і прогнозовано звинуватив усіх у тому, що «заважають». Китайський лідер Сі дочекався часу, коли саме він може стати тим «голубом миру», який здатний вплинути на росіян і українців, запропонувавши дещо краще, ніж інші.

Інше питання, чи вважає Пекін, що настав час для дій?.. Адже у Піднебесній більше зацікавлені у створенні додаткових «центрів напруги» у різних куточках світу та демонстрації стабільності континентального Китаю. «Вакуум» у переговорному процесі чекає на нового здатного на кроки лідера, коли такому лідеру це буде потрібно.  

Visited 14 times, 1 visit(s) today
Close Search Window