Протягом місяця у 10 експозиційній залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відвідувачі зможуть оглянути нещодавно повернутий до установи раритет. Стародрук «Октоїх» 1758 року зник у часи Другої світової, а тепер повернувся до Вінниці…
Як повідомляє Вінницький обласний краєзнавчий музей, експонуватися видання буде з 18 квітня по 18 травня.

Нагадаємо, 15 квітня у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України повернули музею унікальний стародрук — книгу «Октоїх» 1758 року.

«Враховуючи неабиякий інтерес до видання та історії його повернення, ми прийняли рішення щодо тимчасового експонування “Октоїха”. Тож запрошуємо ознайомитись з цим непересічним експонатом», – зазначають у музеї.
Октоїх (грец. Ὀκτώηχος — восьмигласник) — богослужбова книга Православної церкви, що містить послідовність піснеспівів тижневого богослужіння (седмичного кола); за способом співу вони поділяються на вісім гласів (наспівів), кожен із яких вживається протягом одного тижня (седмиці), звідси – назва книги.
Представлений стародрук уніатської доби видання Почаївської друкарні становить значну музейну цінність. Книга містить 380 аркушів, виконана у дві колонки з використанням червоного та чорного чорнила. Її прикрашають десять гравюр, створених майстром Йосифом Гочемським, численні заставки, ілюстрації та мистецько оформлені ініціали. Палітурка книги прикрашена тисненням із зображенням Божої Матері з немовлям. Передню частину обкладинки оздоблено рослинним орнаментом, а зворотну — геометричним.
Зазначимо, що таких книг в Україні було лише три. Ця книга – четверта, але єдина яка повністю збереглася – наявні всі сторінки, всі гравюри і палітурка.


