Автор 13:59 Історія, Новини

У Тиврові на Вінниччині існує унікальний Меморіал мучеників за віру

В 30 км від Вінниці у селищі Тиврів у костелі Святого Архангела Михаїла створено Меморіал мучеників за віру ХХ століття. Він складається з 14 локацій – стоянь. Кожна з них тематично охоплює різні складні періоди нещодавнього минулого.

Меморіал мучеників за віру ХХ століття було відкрито у Тиврові 1 вересня 2018 року у 80-ту річницю найважчих переслідувань за віру ХХ століття, коли в Україні закрили майже всі храми. Музейні експозиції зайняли приміщення нульового поверху костелу.

Величний костел у Тиврові колись вражав величчю мандрівників, які під’їжджали до містечка скелястими берегами Бугу.

Перший католицький храм Архангела Михайла був заснований тут ще в 1569 році, але його зруйнували під час Визвольної війни. У 1742 році брацлавський хорунжий Міхал Ян Калетинський побудував на місці старого храму новий костел, а пізніше привіз у Тиврів ченців ордена домініканців і заснував при храмі католицький монастир. Добудовував його в 1760 році Захарій Ярошинський.

«Цей меморіальний комплекс – свідчення людей, які пережили при Радянському Союзі гоніння за віру, заперечення віри, – зазначила відповідальна за Меморіал мучеників за віру пані Людмила. – На кожному зі стоянь розповідається про те, як забороняли віру. Наприклад, як забороняли хрестити дітей, брати шлюб у церкві, із релігійним обрядом ховати померлих, носити хрестики, читати Біблію. Розповідається також про те, як релігійну літературу забирали з будинків. І про те, що робили з людьми, які чинили опір».

У Страсну п’ятницю культову споруду та меморіал відвідали представники обласної влади.

У Меморіалі представлені фотографії, архівні документи, листи й особисті речі людей, які зазнали переслідувань.

«Ми розповідаємо, як людей за найменший непослух саджали до в’язниць, вивозили в заслання, виганяли з рідної домівки, відбирали землю, майно, реманент, як запроваджували колгоспи», – сказала пані Людмила.

Крім того, у Меморіалі є кінозал. Там показують документальні стрічки про згаданий період, а також фільми про сучасну війну, яку росія розв’язала проти України.

В експозиції “Меморіалу мучеників за віру” представлена колекція фотографій, архівних документів, листів, відео і аудіо-записів. Найціннішими експонатами вважаються особисті речі людей, яких називають мучениками за віру через те, що вони постраждали в часи атеїзму та переслідувані віруючих.

Експозицію “Меморіалу” складають 14 локацій, що ототожнюються з 14 стояннями Хресної Дороги. Кожна локація відтворює певну сторінку із життя мучеників за віру. В одній із кімнат, як приклад, зібрано синтетичний образ комуністичної реальності. Там є навіть кайдани, виписки з Кримінального кодексу та виступи представників комуністичного режиму. Відвідувачі можуть ознайомитися з тим, яким був інтер’єр будинку віруючої людини, а також антирелігійна пропаганда у тодішній школі. Кілька “стоянь” розповідають про діяння отців, які зазнали переслідувань у ті часи, коли перебували у концтаборах або загинули. Є локація під назвою “Келія смерті”. Вона імітує в’язницю і кімнати для тортур. На виході з “Меморіалу” розташована експозиція “Життя після смерті”. Її доповнює табличка із символічним написом: “Ми вистояли”.

Також експозиція розповідає про історію Церкви в Україні в період тоталітаризму. Експонати збирали з усієї країни, але левову частку надали з фондів Місіонерів Облатів Марії Непорочної, також долучалися священики інших парафій.

Використання сучасних технологій – музики, світла, візуальних засобів – допомагає відвідувачам глибше пережити і усвідомити ще зовсім недавню дійсність.

Visited 56 times, 6 visit(s) today
Close Search Window