Автор Ігор Заіковатий 12:25 Війна, Новини, У кулуарах

Мобілізованим з Вінниччини попри рішення облради не виплачують 10 тисяч

Мешканцям Вінницької області, яких мобілізували до лав війська, мали б виплачувати «підйомні» 10 тисяч. Відповідне рішення депутати обласної ради ухвалили торік на «жовтневій» сесії. Проте і досі жодної копійки ніхто не отримав. Схоже на те, що «у шухляді» опинилась правильна ініціатива щодо підтримки земляків, яким доведеться самотужки шукати гроші на військовий одяг та амуніцію, адже держава не повністю забезпечує усім необхідним. Може просто допомога не на часі чи є зайвою? Або причина «шухлядного» становища в іншому…   У бюджет на 2025 рік у Вінницькій ОВА кошти на допомогу не заклали.

Постачальники під слідством

Якщо з початком повномасштабного вторгнення правоохоронні органи не надто приділяли уваги якості амуніції, яка постачалась військовим, то серія «скандалів» змусила детальніше вивчати ситуацію. Як наслідок цього тижня СБУ викрила у Києві двох засновників приватної компанії, які поставляли оптові партії неякісної військової форми до підрозділів Нацгвардії.

«Задокументовано як протягом березня-жовтня 2023 року фігуранти відвантажили 30 тис. одиниць одягу для українських захисників загальною вартістю 28,7 млн грн. Ініційована Службою безпеки експертиза показала, що придбана за державні кошти військова форма відшита з використанням фурнітури, що не відповідає технічним умовам», – йдеться у повідомленні відомства.

Зокрема, як вказують слідчі, використані матеріали мають менший клас зносостійкості, тож на такому одязі військовослужбовець не зможе надійно зафіксувати захисну амуніцію та озброєння з боєприпасами. Відповідно це може становити реальну загрозу життю та здоров’ю українських воїнів на передовій.

За матеріалами справи, фігуранти свідомо «зекономили» на якісних матеріалах, щоб купити дешевші комплектуючі і таким чином отримати більший прибуток. Наразі слідчі СБУ повідомили обом засновникам підприємства про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 191 КК України (заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем, вчинене в особливо великому розмірі за попередньою змовою групою осіб в умовах воєнного стану).

Зловмисникам загрожує до 12 років тюрми.

Ще можна пригадати розслідування Слідство.Інфо про браковані «болгарські» бронежилети та армійську форму, коли 2022 року Міноборони закупило їх на близько 3 млрд грн у фірми зі сумнівною репутацією та багато інших випадків.

Зважаючи на кількість фактів і скарг, можна припустити, що найближчим часом кримінальних проваджень побільшає. Але, як 2022 року, так і досі переважна більшість військових особисто турбується про свою форму, інакше кажучи, купує за власні чи зібрані близькими чи волонтерами кошти, тому зайвою «копійка» від місцевих органів влади точно не буде.  

Як допомагають в інших регіонах?

У багатьох містах місцева влада виплачує матеріальну допомогу мобілізованим та контрактникам від 10 до 50 тисяч гривень. «Слово і діло» публікувало розміри фінансової підтримки.

Приміром, у Луцьку виплачують одноразову матеріальну допомогу військовослужбовцям у 15 тисяч гривень, які уклали контракт про проходження військової служби у 2024 році (контрактникам). Мобілізованим та контрактникам в Івано-Франківську на спорядження виплачують по 50 тисяч гривень тим, хто воює на передовій, по 20 тисяч гривень – тим, хто трохи далі від лінії фронту.

Полтавська влада усім мобілізованим до лав ЗСУ допомагає 10 тисячами гривень. Мобілізованим і контрактникам з Тернополя у разі участі у бойових діях виплачують на спорядження та технічні засоби по 10 тисяч гривень. Одноразову допомогу у розмірі 20 тисяч гривень із міської скарбниці можуть отримати мобілізовані з Чернігова.

Військові однозначно скажуть, що «10 тисяч» – це на перший час. Не беремо до уваги бронежилети, адже ціни на них різні від 7 до 100 тисяч. Зупинимося на елементарному. Тож форма на літо у середньому коштує приблизно 1300 грн, футболка – від 200, сорочка бойова – 2500, утеплений костюм – 4500, тактичні черевики – від 3400. І 10 тисяч вже не вистачає, хоча до повної комплектації бійця ще дуже далеко… Але, погодьтесь, це краще ніж нічого.

Підйомні для мобілізованих «загубились»

Наприкінці жовтня 2024 року депутати Вінницької облради на 58 сесії внесли зміни та доповнення до Обласної цільової програми підтримки учасників бойових дій, членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників та Захисниць України на 2022-2026 роки.

Загалом зміни стосувались чотирьох пунктів. Але основним є «надання одноразової грошової допомоги мобілізованим особам до Збройних Сил України у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, які зареєстровані на території Вінницької області, у сумі 10 000 грн».

Майже одразу до редакції NaПарижі почали звертатися як мобілізовані, так і рідні тих, кого мобілізували, із запитанням, коли можна отримати кошти?.. Наразі після ухвалення депкорпусом рішення минуло три місяці, а як з’ясувалось жоден військовий допомоги не отримав.

Реалізовувати це рішення мають виконавчі органи влади, як це передбачено законодавством. Тому Вінницькій ОВА доручили «розробити та затвердити згідно чинного законодавства відповідні порядки використання коштів обласного бюджету, а також передбачити кошти в обласному бюджеті для здійснення витрат на виконання вищезгаданих заходів програми».

Хто відповідальний за виконання програми у Вінницькій ОВА наразі з’ясувати не вдалось. Склалось враження, що рішення облради проігнорували. Редакція поспілкувалась з посадовцями декількох департаментів, які мали б мати відношення. Деякі навіть не чули про таке рішення. Не всі. Інші чули. До опрацювання справа не дійшла нібито через відсутність коштів.

«Навіть при обговоренні депутати казали, що грошей немає. Може тому жодних команд не поступало», – на умовах анонімності сказав NaПарижі один з посадовців.

Припустимо, у бюджет-2024 вони не були закладені, тому наприкінці минулого року складно було знайти. Однак, наскільки пояснили редакції, у бюджеті-2025 кошти на матеріальну допомогу мобілізованим землякам теж не заклали. Механізм отримання військовими коштів теж не розроблено. Тож сподіватися непідйомні «10 тисяч» після мобілізації – марна справа.

Visited 266 times, 1 visit(s) today
Close Search Window