Сьогодні, 29 листопада, на сесії Вінницької облради депутати підтримали Звернення до Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України про недопущення вилучення з постійного користування аграрних фахових коледжів Вінницької області земель сільськогосподарського призначення державної власності та збереження їх навчально-практичної бази для підготовки висококваліфікованих спеціалістів аграрної галузі.
Про це повідомляє Вінницька обласна рада.
У документі вказується, що специфіка аграрної освіти полягає у тому, що практична підготовка студентів та проведення науково-дослідних робіт здійснюється на базі навчально-дослідних господарств, в яких створені колекційно-дослідні поля, навчальні ферми, майстерні. Землі сільськогосподарського призначення є базою для набуття студентами практичних умінь і навичок, професійної компетентності, для проведення навчальних та виробничих практик, виконання дипломних проєктів, підвищення кваліфікації науково-педагогічних, педагогічних працівників та провідних фахівців аграрної галузі Вінниччини.
Депутати посилаються на міжнародний досвід підготовки фахівців аграрної галузі. Зокрема, Пенсільванський університет (США) має 10 000 га землі, Варшавський університет наук про життя – 3500 га, Словацький університет у Нітрі – 2100 га.
«Разом з тим, ухвалений Верховною Радою України Закон України від 27 липня 2023 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності використання земель сільськогосподарського призначення державної власності» дозволяє Кабінету Міністрів України без згоди колективів закладів освіти, їх органів управління вилучати в них землі сільськогосподарського призначення. Вважаємо, що вилучення в аграрних закладів освіти земель сільськогосподарського призначення унеможливить надання якісної аграрної освіти та знищить практичну підготовку фахівців для сільськогосподарського виробництва. Відсутність земель як бази практики і досліджень також унеможливить інтеграцію української аграрної освіти до європейського освітнього простору, визнання українських дипломів, оскільки їх наявність є вимогою до акредитації міжнародних програм», – значиться у Зверненні.
Тож депутати облради звертаються до уряду та парламенту з проханням:
– не допустити вилучення з постійного користування аграрних фахових коледжів Вінницької області земель сільськогосподарського призначення державної власності;
– врегулювати на законодавчому рівні питання збереження навчально-практичної бази та земельних ресурсів аграрних закладів освіти з метою підготовки висококваліфікованих спеціалістів аграрної галузі. Питання недопущення вилучення з постійного користування аграрних фахових коледжів земель сільськогосподарського призначення державної власності та збереження їх навчально-практичної бази депутати обласної Ради розглянули 8 листопада під час виїзного засідання профільної комісії.