Автор Макс Мельник 15:10 Новини

Держгеонадра планує виставити на аукціон родовище флюориту на Вінниччині

Державна служба геології та надр підготувала для Кабміну на затвердження список родовищ корисних копалин, які мають стратегічне значення для розвитку економіки та обороноздатності держави та дозволи на користування якими надаватимуться через аукціони. Зокрема йдеться про Бахтинське родовище флюориту на Вінниччині.

Німецькі гірники дали цьому мінералу ніжне ім’я «рудна квітка». Середньовічні алхіміки називали його інакше як «мінералом Сатани». У народі за ним на довгий час закріпилося прізвисько «фальшивий смарагд». Так по-різному люди називали флюорит.

Кілька століть тому він вважався дуже загадковим та дивним каменем. Його зовнішній вигляд точно копіював рубіни, сапфіри та інші дорогоцінні самоцвіти. Адже палітра мінералу є надзвичайно різноманітною. Забарвлення буває ліловим, фіолетовим, зеленим, рожевим, синім, блакитним і жовтим. Іноді в одному зразку зустрічається суміш кількох відтінків. При цьому щоразу це унікальний колір та неповторний малюнок.

Ще більшої таємничості райдужному каменю надавала здатність світитися під час нагрівання. Алхіміки, які намагалися досліджувати цю дивовижну особливість, стрімко вмирали. Згідно з переказами, у них моментально випадали зуби, волосся та руйнувалися кістки. Усі експерименти неодмінно супроводжувалися вибухами та пожежами. Пояснення численних смертей і лих тоді могло бути одне. Середньовічні вчені вирішили, що сам він охороняє секрет отримання золота з флюориту і стали ставитися до нього з тривогою.

Бахтинское родовище флюориту знаходиться в 7.5 км на північ від селища Муровані Курилівці біля села Бахтин. Його відкрив Е.Я. Жовинський під час проведення геологознімальних робіт 1962 року. Родовище приурочено до ольчедаївських та ямпольських польовошпат-кварцових пісковиків вендського віку, у яких воно утворює цемент заміщення та прожилки. Розвідані запаси руди становлять понад 10 млн т і прогнозні ресурси — близько 100 млн т

До 2022-го річна потреба України в концентратах (окатишах) флюориту складала 122 тис. тонн, у тому числі для металургії – 107 тис. тонн. Вона досі задовольняється виключно за рахунок імпорту сировини з Китаю, Монголії, Таджикистану, російських Забайкалля та Далекого Сходу.

Проблему забезпечення на тривалий час чорної металургії України власним шматковим флюоритом може вирішити введення в дію плавиковошпатового підприємства на базі Бахтинського родовища флюоритових руд. Проте родовище на Вінниччині до війни не приваблювало потенційних інвесторів. Чи зміниться зараз ситуація, покаже час.

Проте основна цінність флюориту, вважає член Вінницької Малої академії наук Сергій Зеленюк, полягає в іншому. За хімічним складом це фтористий кальцій із вмістом цінного компоненту – фтору (49%). Останній за своїми хімічними властивостями в кілька разів перевершує кисень, а за агресивністю до більшості речовин йому взагалі немає рівних. Флюоритні концентрати використовуються більше ніж в тридцяти промислових галузях.

До того ж флюорит використовується при виготовленні оптичних пристроїв нічного бачення тощо.

Якщо, приміром, в дію буде введено Бахтинський гірничо-збагачувальний комбінат, це дасть імпульс промисловому розвиткові не лише району, а й усій Вінниччині.

Тепер про загальне. Документ Держгеонадра було розроблено на виконання рішення РНБО ще від липня 2021 року. Чому зараз і чому до переліку включені родовища на окупованих територіях Донецбкої та Луганської областей? Мабуть тому, що у рішенні РНБО вони зазначені.

Суть у тому, щоб створити прозорі механізми отримання спеціальних дозволів та підвищити інвестиційну привабливість сфери надрокористування.

Через аукціони пропонують надавати у користування надра, де добувають алюміній, апатит, барит, берилій, графіт, золото, ніобій, олово, руди (залізну, кобальту, літієві, марганцеві, міді, нікелю), калійні солі, тантал, титан, цирконій.

Visited 345 times, 1 visit(s) today
Close Search Window