У Прикордонної варти Республіки Польща повідомили, що 29 квітня польські фермери припинили блокувати рух вантажівок перед пунктом пропуску «Гребенне – Рава-Руська». Таким чином, у ДПСУ кажуть, що всі пункти пропуску на кордоні з Польщею наразі розблоковано. Однак, оптимізму не слід затуляти очі, адже несподівані проблеми можуть виникнути на іншій ділянці кордону – з Молдовою.
Військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко вважає, що саме молдовський «напрямок» нині росіяни розробляється як пріоритетний для блокування кордону.
Сьогодні оглядач опублікував розлогий матеріал по цій темі. Він зазначив, що з осінні минулого року через ультраправі партії сусідніх з Україною країн росіяни намагались досягти «ізоляції».
«Найуспішнішим сценарієм блокади України став лише польський – при тому, що румунський та молдовський можна записувати у провальні. Пов’язано це насамперед з тим, що рушійною силою цих протестів завжди були ультраправі маргінали, але лише в Польщі вони отримали підтримку від правлячої партії «ПіС», зацікавленої у своїй провальній економічній політиці звинуватити когось іншого – наприклад, Україну», – пише Коваленко.
На його думку, це не означає, що не буде нової спроби у Румунії та Молдові. І саме Молдову він вважає нині «слабкою ланкою».
«У Молдові відбувається процес консолідації так званої опозиції, по суті – це об’єднання проросійських політичних сил («Відродження», «Шанс», оголошена поза законом партія Ілана Шора, а також башкана Гагаузії Євгенії Гуцул) до єдиної партії «Победа». Об’єднання це пройшло під «благословення» кураторів у Москві. Формальним лідером об’єднання обрано Євгенію Гуцул, за яку вже активно закликають російські артисти Басков, Кіркоров та інші», – вказує Коваленко.
Трохи відійдемо від аналітики експерта, і згадаємо події кінця лютого. Адже неподалік молдовського кордону на Вінниччині було підірвано залізницю. Терактом намагались завадити сполученню через Могилів-Подільський. На колії «опинився» легковик» з вибухівкою. Зловмисника досі не знайдено.
Коваленко переконаний, що загалом Молдова в 2024 році може стати основним полем майбутньої боротьби Росії «за відновлення свого контролю над республікою, жорстко об’єднавши між собою всі маріонеткові проросійські політичні сили, що до того непогано себе почували на різних фінансових потоках, в одну».
«Цього року жарти закінчилися і кураторам потрібний результат, а не банальне розпилення бюджету, оскільки Молдова відіграє важливу роль у майбутній концепції логістичної блокади України», – пояснює оглядач.
Він вказує, що у Москві розуміють, що силовий варіант захоплення влади в Кишиневі, який «планувався вже досить давно і був на межі реалізації у 2023 році, не спрацює, оскільки за сторону законної влади Майї Санду вступиться Київ, а тому було обрано виключно гібридний, латентний, соціально-політичний шлях».
«У разі успіху в Молдові Москва зможе реалізувати масштабніший сценарій, активізувавши ультраправих у країнах по всьому західному кордону України. В умовах відновлення допомоги нашій країні та непередбачуваних наслідків президентських виборів у США такий сценарій обмеження логістики в Україні може стати одним із найефективніших. І в цьому питанні ультраправі сили будуть залучені як основний локомотив ширшої блокади», – підкреслює Олександр Коваленко.
Тож, зважаючи на цілком реалістичні ризики, Могилів-Подільський на Вінниччині можуть блокувати з правого берега Дністра.