Автор 12:54 Новини, Партнери

Як людині з інвалідністю не стати жертвою інтернет-шахрайства

Інтернет для людей з інвалідністю – чудовий інструмент для навчання, розваги, спілкування та покупок. Але разом з цим, він є місцем, де безліч зловмисників прагне отримати доступ до ваших особистих даних з метою викрадення грошей або дискредитації. Навіть у ці складні часи люди з інвалідністю, через брак знань щодо інформаційної гігієни, більш схильні довіряти різним шахраям.

Враховуючи набутий у 2022-2023 рр. досвід, Вінницька міська організація соціального розвитку та становлення окремих малозахищених категорій молоді «Паросток» розробила практичні кроки для інформаційної безпеки вразливих груп, шляхом посилення спроможностей громадських організацій, які опікуються потребами та проблемами осіб з інвалідністю. Тому ми з радістю ділимось ключовими порадами, як людям з інвалідністю захистити себе або близьких від основних схем обману:

  • Будьте уважні до пропозицій, які здаються занадто вигідними, щоб бути правдою. Якщо вам обіцяють великий виграш, допомогу, подарунок або роботу за легких умов, скоріш за все це пастка. Не піддавайтеся на емоції, не дійте поспішно, не довіряйте тому, що ви бачите або чуєте.
  • Для онлайн-покупок відкрийте віртуальну картку. Це банківська карта, яка призначена тільки для оплати в інтернеті. Ви можете відкрити її в онлайн-сервісі банку (Monobank, Privat24 тощо). Перераховуйте необхідну суму з основної картки на віртуальну перед здійсненням покупки. У випадку шахрайства ви втратите не всі свої гроші, а лише ту суму, яку ви перерахували на віртуальну картку.
  • Нікому не повідомляйте PIN-код та дані банківської картки. Якщо хтось просить вас надати такі дані, скоріш за все це ознака шахрайства. Не відповідайте на такі запити, не пересилайте їх по електронній пошті або у месенджерах соцмережах. Не дозволяйте іншим користуватися вашою карткою чи побачити ваш PIN–код.
  • Використовуйте одноразові паролі банків та мобільних операторів. Це спеціальні коди, призначені тільки для вас та лише для однієї операції, які ви отримуєте на свій телефон або електронну пошту, коли робите платіж. Не повідомляйте їх нікому, не вводьте їх на інших сайтах або додатках, не надсилайте їх у відповідь на запити. Якщо хтось просить вас надати такі коди, скоріш за все це ознака шахрайства.
  • Перевірте адресу сторінки, на якій вводите дані. Вона має починатись з таких букв і символів: https://. Це означає, що сайт захищений від злому та шифрує ваші дані. Також на сайті має бути значок, що вказує на безпеку сайтів. Значок може бути у вигляді замку, щита зеленого кольору або подібного до того символу. Якщо ви не бачите таких ознак, це може означати, що сайт небезпечний або підроблений.
  • Шахраї можуть створювати підроблені сайти, які виглядають як справжні, але мають іншу адресу або дизайн. Вони можуть надсилати вам листи або повідомлення з пропозиціями купити товари за низькою ціною, зі знижками або подарунками. Вони можуть просити вас перейти за посиланням, яке веде на їхній сайт, або ввести свої дані на їхній сторінці. Не довіряйте таким пропозиціям, не переходьте за сумнівними посиланнями, не вказуйте свої дані на незнайомих сайтах. Уважно перевіряйте правильність адреси сайту, який ви шукаєте. Навіть найменша невідповідність може означати, що ви потрапили на фішинговий сайт, який створили, щоб викрасти особисті дані. Наприклад, замість olx.ua може бути olx.com.ua або olx-ua.com.
  • Якщо ви сумніваєтеся – зателефонуйте до вашого банку і проконсультуйтесь щодо оплати. Банк може допомогти вам перевірити, чи безпечний сайт, на якому ви хочете зробити покупку, чи правильні реквізити продавця, чи можливе повернення грошей у разі проблем. Ваш банк також може дати вам поради, як захистити свою картку від шахрайства, як встановити ліміти на платежі, як використовувати додаткові сервіси безпеки. Звертайтеся до свого банку за номером телефону, який вказаний в додатку банку.
  • Якщо ви ввели дані платіжної картки на підозрілому сайті, негайно телефонуйте до банку. Розкажіть про ситуацію та попросіть заблокувати вашу картку, скасувати платіж або повернути гроші. Банк може допомогти вам вирішити проблему та порадить вам, які кроки ви повинні зробити далі.
  • Якщо ви стали жертвою або потенційною жертвою шахрайства при купівлі онлайн, зверніться по допомогу в кіберполіцію. Ви можете заповнити форму зворотного зв’язку на сайті кіберполіції за посиланням: https://ticket.cyberpolice.gov.ua/ або повідомте про ситуацію за номером телефону: 0 800 505 170.

Не дайте шахраям в інтернеті шансу нашкодити вам чи близькій людині. Будьте уважні, перевіряйте інформацію та захищайте свої особисті дані. Якщо ви потребуєте допомоги, звертайтеся онлайн лише до надійних організацій або осіб.

«Цю публікацію здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Democracy Commission Small Grants Program of the U.S. Embassy to Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government»

Visited 61 times, 1 visit(s) today
Close Search Window